| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r.

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r.

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Obawy przede utrudnionym dostępem do kredytów w 2012 r. zwiększyły popyt na mieszkanie w końcówce 2011 r.

Rekomendacja S, które wejdzie w życie na początku przyszłego roku, znacznie obniży zdolność kredytową klientów banków chcących zadłużyć się na zakup mieszkania. Z wyliczeń analityków Expander wynika, że najtrudniej będzie dostać kredyt w walucie obcej. Kwota kredytu walutowego, którą będziemy chcieli zaciągnąć, jeśli zarabiamy na poziomie średniej krajowej, może obniżyć się nawet o 40 proc. Zamiast 400 tys. zł w euro, które bank gotów jest nam teraz udzielić, dostaniemy tylko 240 tys. zł. Mniejszy kłopot będą miały te osoby, które zdecydują się na pożyczkę hipoteczną w złotych. Zgodnie z nowymi zasadami wyliczania zdolności kredytowej, przyszłym roku kredytodawca przyzna im 372 tys. zł, a nie 400 tys. zł.

Kredyty walutowe

Ograniczenie dostępu do finansowania nieruchomości będzie spowodowane koniecznością dostosowania przepisów w bankach do wymogów narzuconych przez Komisję Nadzoru Finansowego.   
Już teraz, jeśli nawet udaje się nam uzyskać kredyt, to często musimy zweryfikować swoje oczekiwania co do nabywanych nieruchomości. Szczególnie niechętnie banki udzielają kredytów walutowych i próbują namawiać klientów na droższe kredyty w złotówce.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych: raport

Kredyty we frankach  szwajcarskich praktycznie zniknęły już z rynku, a pożyczki udzielane w euro są z wolna ograniczane. Wartościowy udział kredytów hipotecznych w walucie europejskiej spadł w ostatnim kwartale br. do niespełna 12 proc., podczas gdy przed rokiem wynosił prawie 22 proc.

Coraz większe przeceny

Mniejsza dostępność kredytów nie sprzyja rozwojowi rynku nieruchomości, wpływa na spadek tempa sprzedaży powstających mieszkań. W największych aglomeracjach w kraju jest dziś w ofercie deweloperskiej bardzo dużo, bo aż 48 tys. nowych lokali (Reas). W ciągu ostatnich miesięcy tempo produkcji spadło, ale jak obliczają analitycy, na wyprzedanie wszystkich nowych mieszkań potrzeba byłoby około 20 miesięcy.

Klienci deweloperów wybierają przeważnie niedrogie, kompaktowe lokale. Poszukujący mieszkań warszawiacy chcieliby zamieszkać na Mokotowie lub Żoliborzu. Jednak najwięcej mieszkań sprzedaje się na Białołęce i w Ursusie, gdzie oferta rynku pierwotnego jest najtańsza. Ze względu na ograniczenia kredytowe wybieramy mieszkania w bardziej przystępnej cenie. Najczęściej można je znaleźć w najnowszych projektach deweloperskich albo w ukończonych inwestycjach, w których zostały ostatnie mieszkania.

Zobacz także: Kontroluj budżet domowy, a oszczędzisz

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Fot. Fotolia
Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK