| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r.

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r.

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Obawy przede utrudnionym dostępem do kredytów w 2012 r. zwiększyły popyt na mieszkanie w końcówce 2011 r.

W tych ostatnich można wyszukać duże przeceny. Na Osiedlu Lazurowa w Bemowie deweloper znacznie obniżył ceny mieszkań, które pozostały jeszcze w sprzedaży. Gotowe mieszkania przy ulicy Batalionów Chłopskich można teraz kupić już od 5500 zł/mkw. Przed wprowadzeniem stawek promocyjnych ceny (7200 zł/mkw.) uniemożliwiały kupującym zaciągnięcie kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Teraz spośród 26 lokali dostępnych w tym kompleksie można kupić jeszcze 5 mieszkań, na które jest możliwość uzyskania rządowych dopłat. Jak twierdzi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development, właśnie te mieszkania znikają z oferty najszybciej. 

Zobacz także: Lokaty dla małych przedsiębiorstw

Ekstra oferty

Nowych regulacji obawiają się też bankowcy. Większość instytucji spodziewa się wyhamowania akcji kredytowej. Z ostatniego raportu Związku Banków Polskich wynika, że już w trzecim kwartale tego roku o kilka procent spadła liczba nowych umów hipotecznych, a także ich wartość. Jeśli taka tendencja utrzyma się, to dla banków będzie to być może oznaczało pogorszenie wyników finansowych. Aby temu zapobiec, wiele z nich przygotowało specjalne oferty. Chcą w ostatnich tygodniach mijającego roku przyciągnąć jak największą liczbę klientów, żeby zwiększyć swój portfel kredytów hipotecznych.

Wszystkiemu winna jest Rekomendacja S. Najpóźniej od stycznia banki muszą zmienić zasady wyliczania zdolności kredytowej, które określone są w jej zapisach. Od 2012 roku miesięczna rata nie będzie mogła przekroczyć 42 proc. dochodów netto kredytobiorcy, który chce zaciągnąć kredyt w walucie obcej. Banki nie będą mogły dokonywać obliczeń dla rzeczywistego okresu kredytowania wpisanego do umowy. Będą liczyć kredyt dla maksymalnego okresu 25 lat. Ponieważ rata pożyczki udzielanej na krótszy okres jest wyższa, istotnie spadnie dostępna kwota kredytu. Będzie to dotyczyło wszystkich pożyczek hipotecznych. Zmiana obejmie ok. 70 proc. kredytobiorców, którzy teraz według danych Związku Banków Polskich zaciągają zobowiązania na dłużej niż ćwierćwiecze.    

Dobra wiadomość dla kupujących mieszkania jest taka, że pod koniec kwietnia przyszłego roku wejdzie w życie ustawa deweloperska chroniąca nabywców przed utratą pieniędzy wpłaconych na zakup mieszkania. Deweloperzy będą mieli obowiązek zakładać w bankach rachunki powiernicze dla nowych inwestycji, na których będą gromadzone wpłaty klientów.

Zobacz także: Zerowe zyski z lokat

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Fot. Fotolia
Rynek kredytów hipotecznych w 2012 r. znacznie odczuje nowe regulacje w bankach, które narzuci Rekomendacja S. Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK