| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie – Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zaskoczyła ekonomistów. Stopa referencyjna nadal wynosi 4,5%.

Rada Polityki Pieniężnej po czterech 25 pkt. podwyżkach kosztu pieniądza, których dokonała w okresie styczeń-czerwiec br., w dalszym ciągu utrzymuje stanowisko „poczekamy-zobaczymy”, nie decydując się zarówno na dalsze zacieśniane swojej polityki, jak i na rozpoczęcie jej luzowania.

Zobacz także: EBC po raz kolejny obniżył stopy procentowe

Sytuacja bez zmian

Na pierwszą od czerwca 2009 r. obniżkę poziomu stóp procentowych ciągle nie pozwalają te same czynniki takie jak mocno podwyższony i działający inflacjogennie kurs walut obcych względem polskiej oraz poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (w październiku +4,3% r/r), znacznie odbiegający od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

To samo dotyczy także nadal dobrych wyników gospodarki (w tej chwili uwaga głównie skupiona na 4,2% wzroście r/r PKB w III kw.). Nie bez znaczenia pozostaje tu widoczna dbałość władz fiskalnych o siłę złotego z racji obaw o możliwe przekroczenie limitu stosunku długu publicznego do PKB. Z drugiej strony podwyżka stóp procentowych przez Radę też jak na razie nie wchodzi w rachubę, ponieważ w kolejnych kwartałach należy oczekiwać spadku dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych oraz obniżenia się tempa wzrostu gospodarczego, co zresztą znalazło swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach makroekonomicznych założonych w projekcie budżetu na rok 2012 przyjętym przez rząd w dniu 6 grudnia br. Jakimkolwiek zmianom w koszcie pieniądza nie sprzyja także znaczna niepewność utrzymująca się na światowych rynkach i w globalnej gospodarce, w tym przede wszystkim ta będąca pokłosiem europejskiego kryzysu zadłużenia.

Zobacz także: Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.
Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »