| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Osoby z niską zdolnością kredytową będą miały trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego.

Popularność, jaką cieszyły się w ostatnich 5 latach kredyty z dopłatą, odzwierciedlają statystyki Banku Gospodarstwa Krajowego. Z programu, w którym przez osiem lat rząd dopłaca do około połowy odsetek, w zeszłym roku skorzystało ponad 43 tys. rodzin. W ciągu dziewięciu miesięcy 2011 roku takie pożyczki zaciągnęło kolejnych 41,8 tys. nabywców mieszkań. W sumie w programie „Rodzina na Swoim” banki udzieliły dotąd ponad 126,5 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 23 mld zł.   

Zmiany w programie zapowiadane od początku tego roku podsycały popyt na mieszkania, wśród osób które zastanawiały się, czy zainwestować we własną nieruchomość. Po nowelizacji ustawy pod koniec sierpnia tego roku w znacznym stopniu ograniczona została pula mieszkań, na zakup których można otrzymać kredyt w „Rodzinie na Swoim”. Na skutek zmniejszenia limitów dopuszczalna cena na rynku pierwotnym spadła o 28,5 proc., a w przypadku wtórnego o 43 proc.

Dopłata do 40%

Dodatkowo wprowadzono kryterium wieku kredytobiorcy (35 lat), który nie dotyczy tylko osób samotnie wychowujących dzieci. Dotąd co czwarty kredyt w „Rodzinie na Swoim” był przyznawany starszym kredytobiorcom. Jedyną pozytywną zmianą wprowadzoną przez rząd było włączenie do programu singli, czyli osób pozostających w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Tyle że jeśli chcą skorzystać z dopłat, mogą zakupić mieszkanie o maksymalnej wielkości 50 mkw. w odróżnieniu od rodzin, które mogą pozwolić sobie na metraż do 75 mkw. 

Zobacz także: Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Kolejna już, październikowa zmiana limitów cen, które aktualizowane są co pół roku, spowodowała, że w poszczególnych miastach program obejmuje dziś tylko śladową ilość mieszkań, a w niektórych przestał działać. W tej sytuacji wiele osób będzie musiało odłożyć zakup mieszkania lub całkowicie z niego zrezygnować. Szczególnie te, dla których zwykła pożyczka jest zbyt droga. Dopłaty stanowią bowiem średnio ok. 40 proc. miesięcznej raty (Comperia.pl). 

Niewiele mieszkań w ofercie

Dla przykładu w Warszawie do dopłat kwalifikuje się zaledwie 2 proc. nowych mieszkań, oblicza Home Broker. Dlatego deweloperzy inicjują nowe programy promocyjne.  W niektórych przypadkach deklarują spłatę odsetek kredytowych za klienta w czasie budowy mieszkania do momentu przekazania kluczy albo ich zwrot przez jakiś czas po zakupie gotowego mieszkania.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia
Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK