| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim”

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Osoby z niską zdolnością kredytową będą miały trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego.

Popularność, jaką cieszyły się w ostatnich 5 latach kredyty z dopłatą, odzwierciedlają statystyki Banku Gospodarstwa Krajowego. Z programu, w którym przez osiem lat rząd dopłaca do około połowy odsetek, w zeszłym roku skorzystało ponad 43 tys. rodzin. W ciągu dziewięciu miesięcy 2011 roku takie pożyczki zaciągnęło kolejnych 41,8 tys. nabywców mieszkań. W sumie w programie „Rodzina na Swoim” banki udzieliły dotąd ponad 126,5 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 23 mld zł.   

Zmiany w programie zapowiadane od początku tego roku podsycały popyt na mieszkania, wśród osób które zastanawiały się, czy zainwestować we własną nieruchomość. Po nowelizacji ustawy pod koniec sierpnia tego roku w znacznym stopniu ograniczona została pula mieszkań, na zakup których można otrzymać kredyt w „Rodzinie na Swoim”. Na skutek zmniejszenia limitów dopuszczalna cena na rynku pierwotnym spadła o 28,5 proc., a w przypadku wtórnego o 43 proc.

Dopłata do 40%

Dodatkowo wprowadzono kryterium wieku kredytobiorcy (35 lat), który nie dotyczy tylko osób samotnie wychowujących dzieci. Dotąd co czwarty kredyt w „Rodzinie na Swoim” był przyznawany starszym kredytobiorcom. Jedyną pozytywną zmianą wprowadzoną przez rząd było włączenie do programu singli, czyli osób pozostających w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Tyle że jeśli chcą skorzystać z dopłat, mogą zakupić mieszkanie o maksymalnej wielkości 50 mkw. w odróżnieniu od rodzin, które mogą pozwolić sobie na metraż do 75 mkw. 

Zobacz także: Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Kolejna już, październikowa zmiana limitów cen, które aktualizowane są co pół roku, spowodowała, że w poszczególnych miastach program obejmuje dziś tylko śladową ilość mieszkań, a w niektórych przestał działać. W tej sytuacji wiele osób będzie musiało odłożyć zakup mieszkania lub całkowicie z niego zrezygnować. Szczególnie te, dla których zwykła pożyczka jest zbyt droga. Dopłaty stanowią bowiem średnio ok. 40 proc. miesięcznej raty (Comperia.pl). 

Niewiele mieszkań w ofercie

Dla przykładu w Warszawie do dopłat kwalifikuje się zaledwie 2 proc. nowych mieszkań, oblicza Home Broker. Dlatego deweloperzy inicjują nowe programy promocyjne.  W niektórych przypadkach deklarują spłatę odsetek kredytowych za klienta w czasie budowy mieszkania do momentu przekazania kluczy albo ich zwrot przez jakiś czas po zakupie gotowego mieszkania.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia
Kolejne ograniczenia w „Rodzinie na Swoim” tym razem wynikają z wprowadzania w życie Rekomendacji S. Fot. Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »