| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Stopy procentowe NBP na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP pozostały na tym samym poziomie. Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się nie zmieniać wysokości stóp procentowych i pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 4,5%.

Prawdopodobieństwo zmiany wysokości stóp procentowych przez RPP było zerowe, biorąc pod uwagę następujące czynniki: mocno podwyższony, działający inflacjogennie kurs walut obcych względem złotówki, wyraźną dbałość polskich władz o siłę złotego, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdujący się obecnie (we wrześniu 3,9% r/r) nadal powyżej górnej granicy odchyleń celu inflacyjnego oraz dobre wyniki płynące z polskiej gospodarki.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

RPP obniży stopy procentowe w przyszłym roku?

W obecnej chwili rynek dość zgodnie prognozuje, że do końca bieżącego roku RPP powstrzyma się z jakimikolwiek ruchami po stronie kosztu pieniądza. W przyszłym zdecyduje się na jego obniżenie, naśladując chociażby działania Europejskiego Banku Centralnego, ale reagując przede wszystkim na spadek inflacji, spodziewany na przestrzeni kolejnych kwartałów, i na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zawsze różnice w opiniach dotyczą skali i szybkości spodziewanych „cięć”, ale i tu można zauważyć, że przeważają oczekiwania, zgodnie z którymi do pierwszej redukcji poziomu stóp procentowych może dojść już w I kw. Więcej wskazówek dotyczących przyszłych działań RPP powinny przynieść: publikacja informacji po posiedzeniu Rady (będzie ona także zawierała główne tezy Raportu NBP o inflacji, który zostanie opublikowany całościowo 15 listopada), a także towarzysząca decyzji RPP konferencja prasowa.

Niepewne prognozy

Oczekiwania rynku dotyczące obniżenia poziomu stóp procentowych przez RPP w przyszłym roku nie przekładają się jak na razie na spadek stawek na rynku pieniężnym. Te ostatnie już od dłuższego czasu zamiast spadać, rosną i reagują na turbulencje, które wstrząsają światowymi rynkami i są przede wszystkim pokłosiem rozszerzającego się europejskiego kryzysu zadłużenia. To niezbyt korzystna informacja dla kredytobiorców – najczęściej 3-miesieczny Wibor stanowi podstawę do wyznaczania oprocentowania kredytów zaciąganych w złotych. 3-miesięczna stawka Wibor niedawno została ustalona na poziomie 4,93% i wzrosła od końca wakacji z poziomu 4,72%. Z drugiej strony sytuacja ta jest obecnie dość komfortowa dla tych wszystkich, którzy deponują swoje pieniądze w bankach. Kiedy banki natrafiają na pewne trudności w pozyskiwaniu środków na rynku międzybankowym, oferują swoim klientom relatywnie wysokie oprocentowanie lokat.

Zobacz także: Kredyt w euro: kiedy można liczyć na nadwyżkę?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stopy procentowe NBP pozostały na tym samym poziomie.
Stopy procentowe NBP pozostały na tym samym poziomie.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK