| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Niższe stopy procentowe to dobra wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych w euro, którzy będą płacić mniejsze raty.

Europejski Bank Centralny obniżył podstawową stopę procentową do 1,25% (z 1,5%). Ekonomiści określili ją mianem niespodziewanej, bo większość oczekiwała, że stopy zostaną utrzymane. Same rynki, jeśli spojrzeć na notowania kontraktów FRA, liczyły się jednak z obniżką. Decyzja EBC dowodzi, że pod nowym przewodnictwem bank jest z jednej strony bardziej chętny wspierać gospodarkę niskimi stopami niż drukiem pieniądza, a z drugiej, że będzie bardziej koncentrował się na stymulacji gospodarki niż kontroli inflacji.

Rozpoczynając cykl obniżek, EBC wpisał się w swego rodzaju światowy trend. Stopy zaczęły już obniżać Brazylia, Rosja czy Australia, a Indie i Chiny zapowiedziały zakończenie cyklu podwyżek. Decyzja o obniżce stóp w strefie euro ma znaczenie przede wszystkim dla rynków finansowych. Cięcie stóp to także potencjalnie dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty w euro. W II kw. br., według danych ZBP, 14% nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych stanowiły te w euro. W II kw. 2010 r. takie kredyty stanowiły prawie jedną czwartą rynku.

Zobacz także: Rata kredytu w euro będzie niższa

Niewielki spadek Euribor

Dla osób zadłużonych w euro kluczowa jest stopa rynkowa – Euribor czy Libor dla euro, bo od niej zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość comiesięcznej raty. Po wczorajszej decyzji EBC 3-miesięczna stopa Euribor spadła z 1,52% do 1,49%. Jednocześnie rynek przewiduje, że w perspektywie 3 miesięcy Euribor zejdzie w okolice 1%. Od lipca 2009 r. do listopada 2011 r. stopa Euribor utrzymywała się na poziomie poniżej 1%.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »