| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Niższe stopy procentowe to dobra wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych w euro, którzy będą płacić mniejsze raty.

Dobra wiadomość dla nowych kredytobiorców

Wysoki kurs walutowy, choć uderza w portfele tych, którzy już spłacają kredyty, sprzyja osobom, które dopiero zamierzają się zadłużyć. Po dużym ruchu w górę kursu EUR/PLN w długim terminie korzyści z zadłużenia w euro powinny być większe, co nie oznacza, że wcześniej raty nie będą rosły w wyniku pogłębienia słabości złotego. Obecny kurs EUR/PLN znajduje się sporo powyżej 10-letniej średniej, która wynosi 4,03. Rozważając dziś opłacalność zadłużenia się w euro, trzeba uwzględnić też to, że Polska za jakiś czas powinna znaleźć się w strefie euro, choć dziś mówi się raczej o demontażu Eurolandu niż jego powiększaniu. Docelowa akcesja do strefy oznaczałaby zbliżanie stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w EBC. Ich zrównanie oznaczałoby natomiast, że kredyty w euro, które mają wyższe marże od kredytów w złotych, de facto stałyby się kredytami droższymi od tych udzielonych w polskiej walucie, choć dziś jest dokładnie odwrotnie. O ile średnia marża dla euro wynosi obecnie 1,95%, o tyle dla kredytów w złotych jest to 1,25%. Rata dziś zaciągniętego kredytu w złotych z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 6,01% wynosi 1801 zł (300 tys. zł, 30 lat), a analogicznego kredytu w euro (oprocentowanie 3,6%) wynosi 1441 zł.

Zobacz także: Indeks Dostępności Kredytowej niewiele wyższy

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK