| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Niższe stopy procentowe to dobra wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych w euro, którzy będą płacić mniejsze raty.

Jakie ma to przełożenie na wysokość raty kredytu w euro? Załóżmy, że kredyt został zaciągnięty dokładnie rok temu i jest oprocentowany dziś na poziomie 3,6%. Kurs EUR/PLN w dniu wypłaty wynosił 3,91, a spread walutowy 24 grosze (dziś jest taki sam). Rata 30-letniego kredytu wynosi przy takich warunkach 1619 zł. Obniżka oprocentowania o 0,25 pkt. proc., analogiczna do spadku stopy EBC, spowodowałaby zmniejszenie raty do 1570 zł, czyli o 49 zł. Natomiast obniżka oprocentowania o 0,5 pkt proc. zmniejszyłaby ratę do 1521 zł, czyli w sumie o 98 zł. To oczywiście tylko teoria zakładająca pełne przełożenie decyzji banku centralnego na oprocentowanie kredytów.

Mocne euro

Sytuacja kredytobiorców nie jest jednak aż tak różowa m.in. ze względu na umacniający się kurs euro. W ciągu roku, przy założeniu stałości oprocentowania, rata podniosła się tylko z powodu kursu z 1450 zł do 1619 zł, czyli o 169 zł. W rzeczywistości podwyżka raty mogła być większa, bo nie dość, że rósł kurs euro, to jeszcze podniosła się stopa rynkowa. Można szacować, ze dopiero obniżka stopy rynkowej o 0,9 pkt. proc. całkowicie zniwelowałaby efekt umocnienia kursu euro w ostatnim roku.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »