| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Tylko trzy banki mają w go w swojej ofercie. Aby uzyskać kredyt we franku, trzeba spełnić warunki nieosiągalne dla przeciętnego kredytobiorcy.

Bank BPH poinformował, że od dnia 14 września br. wycofuje ze swojej oferty wszystkie kredyty udzielane w walutach obcych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pożyczek denominowanych w szwajcarskiej walucie, ponieważ bank ten pozostawał jedną z niewielu instytucji oferujących jeszcze takie kredyty. Brak możliwości zaciągnięcia zobowiązania w euro nie będzie tak dotkliwy dla klientów, ponieważ znalezienie alternatywnego rozwiązania będzie łatwe – kredyty w europejskiej walucie ma w swojej ofercie kilkanaście banków, a wymogi stawiane potencjalnym kredytobiorcom nie są wygórowane. Jednak wycofanie z oferty kredytów we franku szwajcarskim z pewnością ograniczy osoby zainteresowane takim finansowaniem.

Kredyt we franku tylko w trzech bankach

Po zmianach w Banku BPH aktualnie na rynku pozostaną tylko 3 instytucje oferujące kredyty we franku szwajcarskim. Jednak niejednokrotnie wymogi stawiane klientom są niemal niemożliwe do spełnienia. W Deutsche Banku podstawowym wymogiem jest poziom uzyskiwanego dochodu. O kredyt we franku szwajcarskim mogą ubiegać się osoby, których minimalny dochód netto jest nie niższy niż 50 tysięcy złotych. Z kolei w Banku PKO BP wnioskodawca musi dysponować wkładem własnym na poziomie minimum 25 procent. Jednocześnie marże dla takich kredytów są na tyle wysokie, że oprocentowanie kredytu we franku szwajcarskim jest porównywalne z oprocentowaniem kredytu w złotych, który nie niesie za sobą ryzyka kursowego. Ostatnim bankiem, który jest w stanie udzielić kredytu w szwajcarskiej walucie, jest Bank Nordea. Jednak również i tutaj klient musi dysponować wkładem własnym na poziomie minimum 10 procent, a przy niższych dochodach nawet 20 procent.

Zobacz także: Bank BPH wycofał się z udzielania kredytów we franku

Czy frank wróci do oferty kredytów?

Decyzja Banku BPH wpisuje się w ciąg ostatnich informacji, które dotarły z rynku. Kilka tygodni temu kredyt we franku wycofały ze swojej oferty mBank, Multibank i Alior Bank. Zmiany te wynikają przede wszystkim z trudności z pozyskaniem szwajcarskiej waluty na rynku międzybankowym. Na ewentualny powrót takich kredytów do ofert bankowych możemy liczyć tylko w sytuacji zmniejszenia popytu na franka szwajcarskiego, który uznawany jest za najbezpieczniejszą walutę świata. W obecnej sytuacji na rynku finansowym nie należy oczekiwać, że nastąpi to w najbliższych miesiącach. Tym samym dla kredytobiorców pozostają kredyty w euro lub w naszej rodzimej walucie.

Zobacz także: Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Fot. Fotolia
Kredyt we franku szwajcarskim jest prawie nieosiągalny. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK