| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Co dalej z kredytami we franku?

Co dalej z kredytami we franku?

Co dalej kredytami we franku? Po ostatniej decyzji banku Nordea, który podwyższył do 15 tys. zł wymagania dochodowe potrzebne do zaciągnięcia kredytu w szwajcarskiej walucie, dostępność do kredytów we franku szwajcarskim zdecydowanie się zmniejszyła.

Nordea nie podała motywów decyzji ograniczającej dostęp do kredytów w szwajcarskiej walucie, podobnie zresztą jak BPH, który od 14 września 2011 r. zaprzestał sprzedaży jakichkolwiek kredytów walutowych. BPH w swoim komunikacie ograniczył się do stwierdzenia, że chce oferować klientom bezpieczne produkty.

Odejście z tego rynku dzień po dniu dwóch instytucji finansowych to dobitny dowód na to, że banki mocno obawiają się o dalszą sytuację na rynku walutowym. Ale także, że coraz trudniej zdobyć pod akcję kredytową walutę bijącą rekordy popularności na całym świecie.

Niewykluczone, że Nordea podwyższyła wymagania dochodowe z obawy, że w osamotnieniu nie sprosta popytowi na frankowe kredyty. Po tym jak franki wycofały z oferty mBank, MultiBank, Alior, od dziś BPH, a DB PBC niedawno podwyższył wymagania dochodowe z 16 do 50 tys. zł miesięcznie, franka można już było pożyczyć tylko w Nordei. Nie ma tu co rozważać wciąż obowiązującej oferty PKO BP, bo tam zaporowa marża przekracza 6 p.p., co czyni przedsięwzięcie całkowicie nieopłacalnym.

Zobacz także: Kredyt indeksowany a kredyt denominowany

Tymczasem ostatnie dane Związku Banków Polskich za okres od kwietnia do czerwca pokazały, że frank na fali wzrostu kursu, znów zyskał w oczach Polaków. Udział CHF w wartości nowo dzielonych kredytów mieszkaniowych skoczył w drugim kwartale do 7,5. z 6,1 proc. na przełomie roku. Ich wartość przekroczyła wiosną 1 mld zł (całość sprzedaży wyniosła w drugim kwartale 13,4 mld zł).

Nordea nie chce zdradzić, jaką część kredytów mieszkaniowych stanowiły te denominowane we franku. Informuje jedynie, że sprzedaż kredytów w szwajcarskiej walucie stanowiła około 40 proc. wartości wszystkich nowo udzielanych kredytów (przy uwzględnieniu również pożyczek dla firm).

Minimalne dochody, jakich oczekuje obecnie Nordea od zabiegających o kredyty w CHF, wzrosły z 5 do 15 tys. zł. Wymagania dotyczą gospodarstwa domowego bez względu na liczbę pozostających w nim osób. Jeśli ktoś zarabia mniej, a bardzo chciał wziąć kredyt w szwajcarskiej walucie, na złożenie wniosku miał czas do 15 września 2011 r.

Zobacz także: Niższa rata kredytu po załamaniu kursu franka

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dostępność do kredytów we franku szwajcarskim zdecydowanie się zmniejszyła.
Dostępność do kredytów we franku szwajcarskim zdecydowanie się zmniejszyła.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »