| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Karty kredytowe: jakie zmiany szykują banki?

Karty kredytowe: jakie zmiany szykują banki?

Karty kredytowe już tak nie kuszą – po I kwartale 2011 znów jest ich o 400 tys. mniej (dane NBP). Kryzys zrobił swoje i nieaktywne karty zostały zamknięte, a te w niepewnych (według banków) rękach – odebrane. Od 2009 r. banki zlikwidowały co piątą kartę kredytową. Dziś jest ich 8,5 mln, o 2,5 mln mniej niż 2 lata temu. Co teraz szykują banki? Będą obowiązkowe ubezpieczenia? Co z oprocentowaniem?

Na razie o wyjściu banków ze sprzedażą kart na szeroki rynek nie ma mowy. Ale moment ten powoli się zbliża. Niemałą zasługę będzie tu miała działająca od tego roku Rekomendacja T, która nakazuje, aby bank sprzedając klientowi kredyt, nie dopuścił, by obsługa wszystkich zobowiązań klienta maksymalnie sięgała połowy dochodów netto (jeśli nie przekraczają one średniej krajowej netto). W przypadku zarabiających więcej bariera ta została ustawiona na poziomie 65 proc. Dzięki niej banki zyskały nowe narzędzie miary ryzyka. Realizacja rekomendacji T gwarantuje dodatkowo, że klient nie obkupi się w kredyty i karty ponad swoje możliwości (przynajmniej w bankach). Dla oszacowania ryzyka wystarczy umiejętne połączenie wewnętrznego scoringu z oceną BIK i właśnie Rekomendacją T.

Zobacz także: "Rodzina na Swoim": płać raty równe, nie trać pieniędzy

Jednak na razie banki koncentrują się na sprzedaży kart kredytowych swoim klientom oraz motywowaniu tych, którzy już karty mają, do częstszego ich używania. I to już najwyraźniej zaczyna się udawać. Jak wynika z danych banku centralnego, mimo dalszego, drastycznego spadku liczby karty, w kwietniu zadłużenie na kartach wzrosło w zauważalny sposób, po raz pierwszy od niemal półtora roku. Osoby prywatne na koniec kwietnia miały do oddania na kartach 14,07 mld zł, czyli ok. 70 mln zł więcej niż w marcu.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Karty kredytowe już tak nie kuszą – po I kwartale 2011 znów jest ich o 400 tys. mniej (dane NBP).
Karty kredytowe już tak nie kuszą – po I kwartale 2011 znów jest ich o 400 tys. mniej (dane NBP).

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK