| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Windykacja – fakty i mity

Windykacja – fakty i mity

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

– Znalezienie się na liście BIG to właściwie wykluczenie z obrotu gospodarczego – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – Dłużnik nie otrzyma kredytu, nie kupi na raty telefonu, pralki, może mieć kłopoty z nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem – zauważa Krupa. – Dlatego ważne jest, żeby swoich dłużników mogli w ten sposób mobilizować do spłaty zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy obywatele. Wywiązywanie się z zobowiązań wobec firm musi być tak samo ważne, jak wobec osób prywatnych.

MIT nr 3: Lepiej spłacać dług wierzycielowi, a nie firmie windykacyjnej, bo te drugie doliczają sobie bardzo wysokie prowizje

Prawda jest taka, że profesjonalne firmy windykacyjne nie pobierają od dłużników dodatkowych kosztów windykacji. Dodatkowe koszty za czynności windykacyjne może doliczyć tylko wierzyciel pierwotny (bank, operator telefonii, telewizji cyfrowej lub kablowej itp.), zgodnie z umowami kredytowymi (lub innymi umowami) i tabelami opłat i prowizji, które akceptował klient podczas podpisywania umowy. Firma windykacyjna może natomiast jak najbardziej legalnie zająć się ich dochodzeniem.

Zobacz także: Siedem toksycznych przekonań finansowych. Czego dotyczą?

MIT nr 4: Firma windykacyjna nie może dochodzić spłaty długu, a odzyskiwaniem zadłużenia może zajmować się tylko komornik

Spłaty zadłużenia może domagać się każdy, komu dłużnik jest coś winien. Niezależnie czy jest to bank, firma windykacyjna (działająca w imieniu swoim lub klienta) czy nawet osoba fizyczna. Każdy ma prawo wysyłać wezwania do uregulowania długu lub dzwonić do dłużnika i domagać się spłaty. Nie musimy robić tego samodzielnie, w każdej chwili można zlecić to zadanie profesjonalnym windykatorom.

Natomiast komornik jako przedstawiciel organów państwa jest uprawniony do przymusowej egzekucji długu (na podstawie wydanego przez sąd tytułu wykonawczego). Czyli tylko komornik może zająć majątek dłużnika (z nielicznymi wyjątkami) bez jego zgody, wchodząc mu na konto lub licytując jego mienie. 

Źródło: KRUK S.A.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK