| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt: na ile lat i jakie raty wybrać?

Kredyt: na ile lat i jakie raty wybrać?

Bank przyznał Ci już kredyt. Teraz pora na raty. Od czego zależy ich wysokość? Jaką formę spłaty kredytu wybrać – raty równe czy malejące? Sprawdź, jaka opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Kredyt: od czego zależy wysokość raty?

Wysokość kredytu, ilość rat, oprocentowanie, prowizja banku i rodzaj rat mają wpływ na wysokość kwoty, którą od momentu przyznania kredytu, co miesiąc, przez określony czas będziesz zmuszony wpłacać na konto banku. Jak wysoka będzie Twoja rata?

Sprawdź: Kalkulator rat kredytu

Raty równe czy malejące? I co ma do tego zdolność kredytowa?

Raty malejące – dlaczego w ogóle maleją? Ponieważ w tym systemie spłat odsetki naliczane są od równomiernie spłacanego kapitału i w miarę upływu czasu są one coraz niższe. Czyli najpierw spłacamy część kapitałową kredytu, a w kolejnych fazach narzucone przez bank oprocentowanie. 

Co w przypadku, gdy staramy się o kolejny kredyt w trakcie spłaty obecnego systemem rat malejących? Zdolność kredytowa liczona jest dla najwyższej raty kredytu i wybór rat malejących, gdy pierwsza płatność jest bardzo wysoka, znacznie obniża naszą zdolność kredytową, co powoduje zmniejszenie kwoty kredytu, o który możemy się ubiegać.

Raty równe gwarantują nam równe płatności w całym okresie spłaty, jednak suma spłaconych odsetek będzie wyższa niż w przypadku rat malejących. Na początku spłacamy przede wszystkim odsetki, w końcowej fazie spłaty kredytu nasza rata obejmować będzie w większości kapitał, udzielony nam jako kredyt.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Przy wyborze rat równych zwiększamy naszą zdolność kredytową – im niższa kwota naszych comiesięcznych zobowiązań finansowych, tym wyższa kwota kolejnego kredytu jest dla nas dostępna.

Jeśli oprocentowanie zadłużenia nie jest stałe, wysokość rat zależna jest od stopy procentowej. Zazwyczaj raz na kwartał przelicza się nowe oprocentowanie dla kredytu. Jego wysokość obowiązuje kredytobiorcę przez następnych kilka miesięcy.

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredytobiorca ma do wyboru raty równe lub raty malejące.
Kredytobiorca ma do wyboru raty równe lub raty malejące.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK