| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Co zrobić, gdy kredyt zaczyna ciążyć?

Co zrobić, gdy kredyt zaczyna ciążyć?

Gdy już udało nam się uzyskać upragniony kredyt mieszkaniowy, nadszedł czas na ratalne oddawanie pieniędzy. Co zrobić, jeżeli spłata kredytu jest dla nas zbyt dużym obciążeniem?

Gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać swoich rat w terminach, które określone zostały w umowie i będzie opóźniał się ze spłatą kredytu, bank wyśle mu pismo upominające do uregulowania zadłużenia. Każdy bank ma też swoje rezerwy na niespłacanie kredytu. Jest to obowiązek prawny. Jeżeli wiemy, że nie uda nam się spłacić w terminie kolejnej wpłaty, postarajmy się postąpić uczciwie wobec banku i poinformować odpowiednią placówkę. 

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Możemy poprosić o chwilowe zawieszenie wpłat. W takiej sytuacji bank może nałożyć na kredytobiorcę opłatę prowizyjną lub w ostateczności wydłużyć okres spłaty. W najgorszym przypadku, gdy bank nie zgodzi się na przełożenie spłaty, zalicza się kredyt do grupy niespłaconych i przenosi saldo niespłaconego kredytu wraz z należnymi odsetkami na rachunek zadłużenia przeterminowanego. Zaczyna się też naliczać dodatkowe odsetki karne, tzw. oprocentowanie kredytów przeterminowanych od kwoty niespłaconego w terminie zadłużenia, które jest zdecydowanie wyższe od normalnego oprocentowania – jak podaje Gold Finance.

Musimy także pamiętać, że w przypadku kredytów hipotecznych ze względu na charakter zabezpieczenia, jakim jest hipoteka, bank musi się upewnić, czy nieruchomość będzie stanowiła dobre zabezpieczenie dla kredytu oraz sprawdzić jej rzeczywistą wartość.

Zobacz także: Jakie opłaty wiążą się z kredytem hipotecznym?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredytobiorca może zawiesić spłatę kredytu, ale żeby unikąć kary, musi poinformować o tym bank.
Kredytobiorca może zawiesić spłatę kredytu, ale żeby unikąć kary, musi poinformować o tym bank.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK