| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

Jakie raty kredytu hipotecznego wybrać?

Równe raty są dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej. Z kolei raty malejące pozwolą nam zapłacić mniejsze odsetki. Część kapitałowa zawsze będzie taka sama.


Z czym wiążą się równe raty?

Gdy bank przyznaje nam kredyt, określa także jego oprocentowanie czy maksymalny okres spłaty zadłużenia. W obszarze naszej decyzji pozostaje wybór systemu spłaty rat. Od momentu przyznania kredytu, co miesiąc przez określony czas zmuszeni będziemy do wpłacania wyliczonej kwoty na konto banku. Równe raty to system, który zobowiązuje nas do spłacania przez kwartał miesięcznych zobowiązań o takiej samej wysokości. Na samym początku spłaty kredytu rata będzie pokrywać przede wszystkim odsetki. Z czasem proporcja między częścią kapitałową a odsetkową ulegnie zmianie. W końcowej fazie spłaty kredytu nasza rata będzie obejmować w większości kapitał udzielony nam jako kredyt. Jeśli oprocentowanie zadłużenia nie jest stałe, wysokość rat zależna jest od stopy procentowej. Zazwyczaj raz na kwartał przelicza się nowe oprocentowanie dla kredytu. Jego wysokość obowiązuje kredytobiorcę przez następnych kilka miesięcy. Równe raty kredytu są dobrą okazją na uzyskanie wyższej zdolności kredytowej. Taka rata jest na początku mniejsza niż w systemie malejących spłat. Im mniejszą kwotę mamy do zapłacenia w ratach, tym większe mamy szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Zobacz także: Czy warto korzystać z pomocy doradców w zaciągnięciu kredytu?

Raty malejące

W przypadku rat malejących początkowo spłacana jest przede wszystkim część kapitałowa kredytu. W kolejnych fazach spłaca się narzucone przez bank oprocentowanie. Skutkuje to wczesną spłatą pożyczonej kwoty. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda kolejna rata jest mniejsza. Część kapitałowa we wszystkich ratach kredytu będzie taka sama. Zadłużenie w malejącym systemie spłaty rat to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy spodziewają się, że ich sytuacja materialna w najbliższym czasie się polepszy.

Zobacz także: Jak zarobić na franku szwajcarskim?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Równe raty są dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej.
Równe raty są dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK