| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Wspólny kredyt z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy się zadłużać w tak młodym wieku, pozwólmy rodzicom przepisać mieszkanie z określeniem służebności.

Podniesienie zdolności kredytowej

Nie wszystkich młodych ludzi stać na niezależność. Można się o tym przekonać już przy pierwszej wizycie w banku. Na początku kariery zawodowej zarobki zazwyczaj nie pozwalają na samodzielny zakup mieszkania. Zdolność kredytowa jest za niska, a co za tym idzie – bank nie ma gwarancji, że będzie nas stać na regularną spłatę rat. Pomocny w tym wypadku może być wysoki wkład własny albo zaciągnięcie wspólnego kredytu z rodzicami. W pierwszym wypadku dobrze jest, gdy pieniądze dołożone do kredytu wynoszą przynajmniej 30% wartości nieruchomości. Jednak ciężko zdobyć taką sumę pieniędzy, gdy w grę wchodzi kwota bliska kilkudziesięciu tysiącom. Wspólny kredyt z rodzicami można zaciągnąć nawet na ponad 100% wartości nieruchomości. To dobre rozwiązanie. Zdolność kredytowa złożona z dochodów trzech osób jest znacznie wyższa niż ta policzona z niewielkiej pensji jednego, młodego człowieka. Decydując się na to rozwiązanie, liczmy się z faktem, że okres kredytowania może nie być długi. Wiek rodziców stoi na przeszkodzie zaciągnięcia kredytu na 30 lat. Prawdopodobnie bank skróci okres o kilkanaście lat, przez co rata będzie wyższa.

Zobacz także: Czym jest spread?

Służebność mieszkania czy prawo dożywocia?

Patrząc z prawnego punktu widzenia, rodzice mogą nam zapisać swoje mieszkanie. Zabezpieczą siebie poprzez ustanowienie na nim służebności lub prawa dożywocia. Różni się to niewielkim, lecz niezwykle ważnym szczegółem. W przypadku służebności rodzice nadają sobie prawo do dożywotniego korzystania z mieszkania na równi z nowym właścicielem. Prawo dożywocia pozwala im oddać mieszkanie w inne ręce, w zamian za świadczenie usług opiekuńczych i finansowych na rzecz poprzedniego właściciela. Ma on także prawo do dożywotniego zamieszkiwania mieszkania.

Zobacz także: Czy warto refinansować kredyt?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.
Kredyt hipoteczny z rodzicami pomoże spełnić marzenie o pierwszym własnym mieszkaniu.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »