| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy poręczenie przy kredycie hipotecznym jest konieczne?

Czy poręczenie przy kredycie hipotecznym jest konieczne?

Zazwyczaj bank nie wymaga poręczycieli przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Z wyjątkiem kredytobiorców, którzy na przykład nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Poręczenie kredytu

Poręczenia kredytów hipotecznych były często stosowaną metodą zabezpieczenia w latach 90. XX wieku.Banki korzystają z nich do tej pory. Zdarza się to jednak w przypadku kredytów na mniejsze sumy. Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem. W przypadku zaprzestania regularnej spłaty rat przez kredytobiorcę, placówka udzielająca zadłużenia ma prawo do szybkiego egzekwowania pieniędzy od poręczyciela. Obecnie jednak coraz rzadziej stosuje się tę metodę. Zasady przyznawania kredytów hipotecznych zmieniły się. Pieniądze na mieszkanie dostają osoby wiarygodne, o sprawdzonej zdolności do spłaty rat. O poręczyciela bank może prosić w przypadku, gdy:

- jesteśmy klientem podwyższonego ryzyka. Często poręczenie pozwala nam w ogóle dostać kredyt;

- tylko jedna osoba w gospodarstwie uzyskuje dochód;

- mężczyzna wnioskujący o kredyt ma nieuregulowany stosunek do służby wojskowej;

- poręczenie występuje zamiast wpłaty ubezpieczenia pomostowego. Dotyczy ono zabezpieczenia, jakiego wymaga bank od momentu wypłacenia kredytu do czasu wypisania hipoteki mieszkania.

Zobacz także: Zmiany na rynku kredytów hipotecznych

Rzadsze zastosowanie

Obowiązek znalezienia poręczyciela na sumę przekraczającą kilkadziesiąt tysięcy złotych owocował spadkiem składanych wniosków o kredyt hipoteczny. To nie była dobra sytuacja z perspektywy banku. Mimo że poręczenie jest najbardziej wiarygodną formą zabezpieczenia zadłużenia, bank praktycznie zupełnie od niego odstąpił. Obecnie stosuje się różne formy ubezpieczeń.

Zobacz także: Refinansowanie kredytu przyniesie oszczędności

Pamiętajmy o tym, że dobry kredytobiorca nie wymaga poręczenia. Zastanówmy się, zanim zgodzimy się zostać poręczycielem kredytu. Niespłacane raty obciążą nas obowiązkiem spłaty zadłużenia z własnej kieszeni.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem.
Poręczenie kredytu mieszkaniowego przez żyranta jest z perspektywy banku wystarczającym zabezpieczeniem.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK