| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Odwrócona hipoteka – szansa czy niebezpieczeństwo?

Odwrócona hipoteka – szansa czy niebezpieczeństwo?

Odwrócona hipoteka już niedługo może być popularnym rozwiązaniem wśród emerytów. Stwarza ona możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy do emerytury. Bez konieczności rozliczania się z nich.

Na czym to polega?

Odwrócony kredyt hipoteczny daje możliwość osobom po 60. roku życia otrzymania pieniędzy z banku. Z sukcesem został wprowadzony do 10 państw Unii Europejskiej. Dużą popularnością cieszy się także w Stanach Zjednoczonych. Odwrócona hipoteka zakłada, że właściciel mieszkania posiadający akt własności może podpisać z danym bankiem umowę w postaci aktu notarialnego. Na jej podstawie osoba zrzeka się praw do mieszkania po swojej śmierci. W ramach umowy lokal przejdzie wówczas na własność banku. W zamian, placówka do czasu śmierci właściciela zobowiązuje się wypłacać mu raz w miesiącu określoną sumę pieniędzy stanowiących kapitał nieruchomości. Rozwiązanie to pozwalałoby starszym osobom legalnie dorabiać do emerytury. Wielu ludzi ma jednak wątpliwości związane z odwróconą hipoteką:

- czy bank nie przestanie wypłacać pieniędzy po pewnym czasie? Nie ma takiej możliwości. Bank zobowiązuje się w umowie do regularnego dostarczania określonej sumy klientowi, który skorzystał z odwróconej hipoteki. Założenia ustawy regulują tę kwestię. 

- kto powinien skorzystać z takiego rozwiązania? To możliwość dorobienia dodatkowych pieniędzy do emerytury lub renty. Nad podjęciem tego typu decyzji powinny zastanowić się wszystkie starsze i samotne osoby. Dla wielu takie pieniądze mogą być gwarantem godziwej starości.

- co jest zaletą odwróconej hipoteki? Brak konieczności odprowadzania podatku od otrzymanych pieniędzy. Są one zwolnione z podatku.

Zobacz także: Czym jest spread?

Co jeśli klient umrze zanim bank odda mu równowartość nieruchomości?

W przypadku gdy kredytobiorca umrze tuż po podpisaniu umowy, jego rodzina ma prawo do odzyskania mieszkania. Może zwrócić brakującą kwotę bankowi i nabyć prawa do własności.

Zobacz także: Jak zarobić na franku szwajcarskim?

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Od odwróconej hipoteki nie płaci się podatku.
Od odwróconej hipoteki nie płaci się podatku.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »