| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czym jest rachunek powierniczy?

Czym jest rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy jest gwarancją dobrze zainwestowanych pieniędzy. Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi na przykład z tytułu ogłoszenia upadłości spółki. Deweloper, który stosuje się do tego rozwiązania jest godny zaufania.

Rachunek powierniczy

Dobrego dewelopera można poznać po tym, czy jest w stanie przedstawić wiarygodne źródło środków na budowę inwestycji. Nie warto wiązać się z agencją, która finansuje przedsięwzięcie z wpłaconych na początku pieniędzy klientów. Rachunek powierniczy jest ciągle mało popularnym rozwiązaniem w Polsce. Dzięki powszechnemu wprowadzeniu takiego systemu opłacania dewelopera, mielibyśmy więcej zakończonych inwestycji i grupę agencji, którym można w pełni ufać. Rachunek powierniczy zakłada bowiem włączenie banku w relacje deweloper–klient. Osoba decydująca się na kupno mieszkania wpłaca na rachunek sumę pieniędzy, którą normalnie przelałaby na osobiste konto agencji. Z rachunku powierniczego deweloper nie może wypłacać pieniędzy. Finansuje on początkowo budowę z otrzymanego kredytu. Gdy wywiąże się z umowy, bank wypłaca mu środki z rachunku.

Zobacz także: Książeczka mieszkaniowa

Zabezpieczenie klienta

Istnieją dwa systemy rachunku powierniczego: otwarty i zamknięty. Ten pierwszy pozwala na przelanie środków na konto dewelopera w momencie, gdy ukończy on określony etap budowy. W systemie zamkniętym, deweloper otrzymuje pieniądze dopiero po ostatecznym zakończeniu inwestycji. Ta metoda w pełni zabezpiecza środki kupującego, w razie ogłoszenia przez agencję upadłości w trakcie realizowania projektu. W takim przypadku pieniądze złożone na rachunku wracają bez straty do klienta.

Zobacz także: Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Koszty obsługi

Niestety rachunek powierniczy to dodatkowy koszt – często wliczony w cenę nieruchomości. Jako że deweloper finansuje budowę z kredytu, klient zobowiązany jest do poniesienia opłat okołokredytowych.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi np. z tytułu ogłoszenia upadłości spółki.
Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi np. z tytułu ogłoszenia upadłości spółki.

Wersja PREMIUM Kodeks Pracy 2016169.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »