| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Mama, która po urodzeniu dziecka chciałaby skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, może mieć problem z zawieszeniem rat kredytu mieszkaniowego. Możliwość zawieszenia płatności na dłuższy okres, np 6 miesięcy, istnieje zaledwie w kilku bankach.


Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługują do 22 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po nim może skorzystać z wychowawczego, jednak ten jest już urlopem bezpłatnym. W takim momencie kobieta może mieć problem ze spłacaniem kredytu mieszkaniowego.

Odroczenia kredytowe

Bankiem, który oferuje najdłuższe zawieszenie płatności kredytu jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Jednak dotyczy to tylko części kapitałowej – odsetki będziemy musieli wciąż spłacać. Inaczej sytuacja ma się w PeKaO. Tam całą ratę możemy zawiesić maksymalnie na pół roku. Z odroczenia można skorzystać dwa razy w okresie kredytowania, nie częściej niż co pięć lat.

Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne

W Banku Pocztowym okres zawieszenia rat kredytowych może wynosić do 12 miesięcy prolongaty, maksymalnie 18 miesięcy w okresie kredytowania. Jak to możliwe? W Banku Pocztowym kobieta może sama wybrać, czy chce spłacać część kapitałową, czy odsetkową.

Bank BPH ma specjalną ofertę dla mam na urlopach macierzyńskich. Prolongata może wynieść maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie nie płaci się ani części kapitałowej, ani odsetkowej.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Pamiętajmy, że bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty. Może uzależnić też swoja decyzję od tego, jak do tej pory spłacaliśmy kredyt. Chęć skorzystania z prolongaty w niektórych bankach może być zgłoszona jedynie przez infolinię. W innych bankach wiąże się to z podpisaniem odpowiedniego aneksu do umowy lub złożeniem oświadczenia. Odroczenie płatności może skutkować wydłużeniem okresu spłaty lub też podwyższeniem kolejnych rat bez wydłużania okresu kredytowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »