| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?

Kto ma największą szansę na kredyt hipoteczny?

Na zdolność kredytową wpływają m.in. wysokość dochodu czy jego źródło. Wbrew pozorom, emeryci i renciści nie mają problemu z przejściem takiej analizy kredytowej.

Analiza dochodów kredytobiorcy

Zanim otrzymamy pozytywną decyzję w sprawie kredytu, do zadań banku należy przeprowadzenie analizy naszych dochodów. Ma ona na celu sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie ze spłatą comiesięcznych rat. Po zweryfikowaniu naszego dochodu bank podejmuje decyzję. Na podstawie przychodu jest także wyliczana nasza zdolność kredytowa. To od niej zależy, jak wysoki kredyt zostanie nam przyznany. Analiza ujmuje również źródło naszych dochodów. Następnie sprawdza naszą wiarygodność, dzwoniąc do pracodawcy z prośbą o potwierdzenie naszego zatrudnienia. Nazywa się to procesem weryfikacji zatrudnienia.

Zobacz także: Działka pod nieruchomość – jak zdobyć kredyt?

Umowy o pracę

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony prawdopodobieństwo dostania kredytu jest duże. Osoby pracujące na takich warunkach są najbardziej pożądane przez bank. Nieograniczony czas zatrudnienia i regularny dochód to dla banku wystarczająca gwarancja. Zdarza się, że o kredyt hipoteczny można wnioskować już miesiąc po podpisaniu umowy na czas nieokreślony. Zazwyczaj jedynym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o dochodach wypełnione na bankowym formularzu. W razie wątpliwości bank ma prawo poprosić o doniesienie dodatkowych dokumentów. Umowa na czas określony obniża nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W najlepszej sytuacji są ci, których umowa nie przewiduje zmian w okresie najbliższego roku. Często prosi się taką osobę o przedstawienie zapewnienia ponownego zatrudnienia od pracodawcy.

Emerytura i renta

Emeryci i renciści są w bardzo dogodnej sytuacji. Ich rokowania na kredyt są często wyższe niż osób z umową na czas nieokreślony. Dochód uzyskiwany z renty lub emerytury jest stabilny. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie ZUS o przyznaniu emerytury/renty. Jednak problemem w tym przypadku jest przyznawanie kredytu hipotecznego na długi okres spłaty.

Zobacz także: Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK