| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci, którzy chcą żyć na swoim. W przypadku, gdy zdolność kredytowa jest niska, szanse na zaciągniecie kredytu są małe. Rodzice pomogą w uzyskaniu kredytu, jednak będą musieli ponosić za niego taką samą odpowiedzialność jak student.

Po co mi taki kredyt?

Zdarza się, że studenci nie są w stanie wykazać przed bankiem swoich zarobków. Nie pozwala im to na osiągnięcie wymaganej zdolności kredytowej. W takim przypadku rodzice kredytobiorcy są ratunkiem. Kredyt zaciągnięty razem z nimi pozwala osiągnąć upragnioną zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że bank weźmie pod uwagę wysokość dochodów wszystkich trzech osób. Rodzice będą także w pełni odpowiedzialni za spłatę kredytu.

Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”

Co warto wiedzieć, decydując się na tego typu kredyt?

Długi okres spłaty rat takiego kredytu może nie wchodzić w grę. Wszystko zależy od wieku rodziców. Wiąże się to też z limitami, jakie nakłada bank. Ograniczenia wiekowe określają maksymalną sumę: wiek kredytobiorcy i możliwy czas na spłacenie wszystkich rat. Dla większości banków granica to 70–75 lat. Nieliczni dopuszczają 80 lat jako wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu. Mowa tu oczywiście o starszym z rodziców. W związku z takim limitem dzielony kredyt można najczęściej zaciągnąć na okres około 20 lat. W takim przypadku raty będą wyższe.

Czy kredyt dzielony z rodzicami daje im prawo do nieruchomości?

Rodzice mogą być współwłaścicielem mieszkania. Teoretycznie więc będą mieli prawa do mieszkania. W przyszłości mogą przekazać wszystko dziecku jako darowiznę lub po prostu wyłączyć się ze współwłasności mieszkania. Wiążę się to jednak z dodatkowymi działaniami. O każdej takiej decyzji należy powiadomić bank, który udzielił nam kredytu. Gdyby dziecko chciało samo przejąć kredyt, musi wykazać, że jest w stanie samodzielnie spłacać raty. Bank kolejny raz przeliczy zdolność kredytową. Tym razem jednego kredytobiorcy.

Zobacz także: Jak wybrać się na wakacje bez kredytu?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci.
Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK