| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci, którzy chcą żyć na swoim. W przypadku, gdy zdolność kredytowa jest niska, szanse na zaciągniecie kredytu są małe. Rodzice pomogą w uzyskaniu kredytu, jednak będą musieli ponosić za niego taką samą odpowiedzialność jak student.

Po co mi taki kredyt?

Zdarza się, że studenci nie są w stanie wykazać przed bankiem swoich zarobków. Nie pozwala im to na osiągnięcie wymaganej zdolności kredytowej. W takim przypadku rodzice kredytobiorcy są ratunkiem. Kredyt zaciągnięty razem z nimi pozwala osiągnąć upragnioną zdolność kredytową. Należy jednak pamiętać, że bank weźmie pod uwagę wysokość dochodów wszystkich trzech osób. Rodzice będą także w pełni odpowiedzialni za spłatę kredytu.

Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”

Co warto wiedzieć, decydując się na tego typu kredyt?

Długi okres spłaty rat takiego kredytu może nie wchodzić w grę. Wszystko zależy od wieku rodziców. Wiąże się to też z limitami, jakie nakłada bank. Ograniczenia wiekowe określają maksymalną sumę: wiek kredytobiorcy i możliwy czas na spłacenie wszystkich rat. Dla większości banków granica to 70–75 lat. Nieliczni dopuszczają 80 lat jako wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu. Mowa tu oczywiście o starszym z rodziców. W związku z takim limitem dzielony kredyt można najczęściej zaciągnąć na okres około 20 lat. W takim przypadku raty będą wyższe.

Czy kredyt dzielony z rodzicami daje im prawo do nieruchomości?

Rodzice mogą być współwłaścicielem mieszkania. Teoretycznie więc będą mieli prawa do mieszkania. W przyszłości mogą przekazać wszystko dziecku jako darowiznę lub po prostu wyłączyć się ze współwłasności mieszkania. Wiążę się to jednak z dodatkowymi działaniami. O każdej takiej decyzji należy powiadomić bank, który udzielił nam kredytu. Gdyby dziecko chciało samo przejąć kredyt, musi wykazać, że jest w stanie samodzielnie spłacać raty. Bank kolejny raz przeliczy zdolność kredytową. Tym razem jednego kredytobiorcy.

Zobacz także: Jak wybrać się na wakacje bez kredytu?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci.
Kredyt hipoteczny dzielony z rodzicami zaciągają najczęściej studenci.

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK