| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych. To problem dla tych, którzy wszystkie środki własne włożyli w nieruchomość.

Czym są koszty okołokredytowe?

Koszty okołokredytowe to wszystkie dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu i zakupem nieruchomości. Koszty te ponosimy na rzecz banku lub w związku z czynnościami prawnymi. To także prowizja dla agencji nieruchomości za pośrednictwo w kupnie lokum. Dodatkowe koszty to przede wszystkim też te związane z zapłatą podatku od zakupionej nieruchomości czy wynagrodzeniem notariusza za sporządzenie aktu notarialnego. Zazwyczaj wymagane przy kredycie dokumenty, takie jak wycena nieruchomości czy określenie przez bank zdolności kredytowej w postaci promesy bankowej, są kosztami okołokredytowymi. Musimy za nie zapłacić niezależnie od kwoty kredytu otrzymanej na kupno nieruchomości.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Zaciągnij kredyt na ponad 100% wartości nieruchomości

Rozwiązaniem problemów może okazać się zaciągnięcie kredytu na ponad 100% wartości nieruchomości. Tego typu pożyczkę można już znaleźć w ofercie kilku banków. Plusem jest oprocentowanie takiego kredytu. Często stopa procentowa jest taka sama jak w przypadku zwykłego kredytu mieszkaniowego o wartości niższej niż 100% nieruchomości. Mimo wszystko jednak kredyt na wysokość wyższą niż wartość nieruchomości będzie droższy. Nie zależy to tylko i wyłącznie od kwoty, którą pożyczamy. Musimy liczyć się z tym, że niektóre banki będą od nas wymagały dokumentacji poniesionych kosztów okołokredytowych. W naszym obowiązku będzie przedstawić faktury czy akt notarialny.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne - idziemy na rekord?

Nie zawsze pieniądze na dodatkowe koszty dostaniemy od razu do ręki. Zdarza się, że bank nie chce udzielić nam kredytu z możliwością pokrycia dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że często stosowaną przez bank praktyką jest zwrot pieniędzy za koszty okołokredytowe. Najpierw zmuszeni jesteśmy pokryć je z własnej kieszeni.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych.
Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »