| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Na ogół banki wymagają, abyś brał udział w finansowaniu zakupu nieruchomości poprzez wniesienie około 20% wkładu własnego. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, bank może zażądać ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, które przeciętnie wynosi 3–3,5% brakującej kwoty. W żadnym razie nie warto pozbawiać się wszelkich oszczędności. Kredyt będzie spłacany latami, a nikt nie jest w stanie zagwarantować nam całkowicie stabilnej sytuacji finansowej przez cały ten okres.

Punkt czwarty: waluta i raty

W międzyczasie musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt w złotówkach, czy też może w jednej z oferowanych walut obcych. Kredyt walutowy to na ogół niższe oprocentowanie, ale i ryzyko wahań kursowych. Kredyt w walucie polskiej gwarantuje większy spokój, ale bankowi oddasz nieco więcej.

Decyzja dotycząca rat sprowadza się do wyboru – raty równe czy malejące. Jeżeli aktualnie dysponujesz (i w kolejnych paru latach będziesz dysponował) większą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na raty malejące. Jeśli chcesz przez cały okres kredytowania spłacać tę samą kwotę, raty równe są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że raty malejące gwarantują także nieco niższy koszt kredytu.

Zobacz również: Kredyt hipoteczny – vademecum

Punkt piąty: podpisanie umowy przedwstępnej i oczekiwanie na podjęcie decyzji

Bank będzie potrzebował kilkunastu dni na podjęcie decyzji, czy udzielić ci kredytuc czy też nie. Zanim jednak w ogóle zabierze się do pracy, musisz przedstawić mu podpisaną wcześniej z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wyżej wskazane okoliczności, bank wyda decyzję – pozytywną bądź nie. Pozytywna decyzja zawiera proponowane przez bank warunki kredytu. Nie jest ona dla Ciebie wiążąca. To Ty wybierasz, czy z danym bankiem umowę podpiszesz, czy też zdecydujesz się na inny. Możesz również negocjować warunki kredytu.

Punkt szósty: podpisanie umowy z bankiem i uruchomienie kredytu

Jeżeli obie strony (tzn. bank i jego klient) są zadowoleni z warunków kredytu, mogą podpisać umowę. Pamiętaj, aby przeczytać ją bardzo uważnie. Umowa zostaje niemal sfinalizowana. Aby uruchomić kredyt musisz jednak spełnić jeszcze kilka istotnych warunków. Po pierwsze, musisz przedstawić bankowi ostateczną umowę zawartą z deweloperem. Po drugie, konieczne jest uiszczenie wszelkich opłat związanych z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości. Dopiero wówczas kredyt zostanie uruchomiony.

Pamiętaj, że faktyczny wpis hipoteki nastąpi, zapewne, dopiero kilka bądź nawet kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK