| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty i pożyczki > Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

W banku

Prowizja jest opłatą jednorazową. Stanowi swoiste wynagrodzenie dla banku za udzielenie kredytu. Często banki rezygnują z jej pobierania. Wybierając bank, warto więc zwrócić uwagę, ile wynosi prowizja. Na ogół jest to maksymalnie 3% wartości udzielonego kredytu. Sam decydujesz, czy płacisz prowizję przed uruchomieniem kredytu, czy też będzie ona wliczona w raty.

Choć zdarza się to już niezwykle rzadko, niekiedy bank pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Opłata waha się między 50 zł a 150 zł.

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Agencja nieruchomości

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, do kosztów zakupu mieszkania musisz doliczyć również prowizję dla agencji. Wynosi ona przeciętnie od 2 do 3,5%.

U notariusza

Notariusz za sporządzenie aktu notarialnego pobiera tzw. taksę notarialną powiększoną o 22% VAT. Jej wysokość jest zależna od wartości nieruchomości. Jeżeli mieści się ona w przedziale 60 000 zł do 1 mln zł, wówczas opłata wynosi 1010 zł + 0,4% nadwyżki ponad 60 000 zł.

Jeżeli wartość Twojej nieruchomości wynosi 350 tysięcy złotych, taksa notarialna wyniesie 2410 zł (+ 530,20 zł VAT). Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania wartego 500 tysięcy, kwota ta wzrośnie do 2770 zł (+ 609,40 zł VAT).

Oprócz opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wydaniem wypisów aktu notarialnego. Maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.

Pamiętaj, że przy zakupie własnościowego mieszkania spółdzielczego taksa notarialna jest niższa o 50%.

Dodatkowo, musisz liczyć się z kosztem 60 zł za wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej oraz 200 zł za wniosek o wpis w niej przysługującego ci prawa własności. Notariusz, na twoją prośbę, może również zawrzeć w akcie notarialnym wniosek o wpis hipoteki. To kolejne kilkaset złotych zostawione w kasie notariusza. Wniosek o wpis hipoteki możesz jednak złożyć samodzielnie, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz.

Urzędowi Skarbowemu będziesz musiał zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest ono najczęściej pobierane przez notariusza (a następnie przekazywana właściwemu US), co jest udokumentowane odpowiednim wpisem w akcie notarialnym.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK