| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Sprawa w sądzie z firmą inwestycyjną - czy mamy szanse wygrać?

Wg ostatnio publikowanych orzeczeń sądowych coraz więcej instytucji finansowych przegrywa procesy z klientami, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Sądy rozpatrują zarówno sprawy indywidualne ja i pozwy zbiorowe. W wyniku rażących braków w informowaniu klientów na temat tego co podpisują, wiele inwestycji finansowych zostało zmuszonych do wypłacenia klientom pieniędzy.

Przykład:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości 6,7 mln za wprowadzanie swoich klientów w błąd przy sprzedaży produktu inwestycyjnego oraz rażące braki w informacjach przekazywanych o specyfice danej usługi – m.in. starsza osoba, która nie była świadoma, że wiąże się z ubezpieczycielem na okres aż 10 lat, odzyskała zainwestowane pieniądze. Można zatem spodziewać się zajmowania przez sąd podobnego stanowiska w odniesieniu do innych instytucji zarówno ubezpieczycieli jak i banków, które pośredniczą w sprzedaży takich polis. Wspomniana wcześniej opłata likwidacyjna – a dokładniej jej wysokość - stanowiąca dla dużej części inwestorów powód bankructwa, również stała się przedmiotem zainteresowania sądów. Opłata ta pobierana jako prowizja za zerwanie umowy musi zostać zwrócona – tak zadecydował m.in. Sąd we Wrocławiu. - mówi  Bartosz Antos.

Wielu ubezpieczycieli unika komentarzy na ten temat. Twierdzą, że roszczenia „pokrzywdzonych” nie zawsze są jednoznaczne i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Wg nich osoby, które zostały wprowadzone w błąd to takie, które zaskoczył obowiązek kolejnej wpłaty kapitału równego sumie uiszczanej na początku inwestycji. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić, dlatego też opłata likwidacyjna, kiedy okaże się, żę agent nie wyjaśnił specyfiki produktu - nie powinna być pobrana. Wg rzecznika pozwanych ubezpieczycieli

- "Tyczy się osób, które wiedziały o obligatoryjnym opłacaniu składki, ale nie mogą wypełnić tego obowiązku ze względu na przykład na utratę pracy zarobkowej" - dodaje Ekspert. W tym wypadku towarzystwo ze swojej strony nie ponosi żadnej winy -  a zatem nie istnieją podstawy do nałożenia na niego obowiązku oddania klientowi pieniędzy.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że w momencie wypłacania odszkodowań i kar - towarzystwo zostanie narażone na poniesienie olbrzymich strat finansowych. Według ekspertów mogą za to zapłacić inni klienci, którzy na dłużej ulokują w danym zakładzie swój kapitał.  

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK