| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Dlaczego nie potrafimy skutecznie oszczędzać?

Dlaczego nie umiemy skutecznie oszczędzać pieniędzy? Jaki jest sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Na pewno należy sobie uświadomić, że kwota odłożonych pieniędzy nie zależy od naszych wydatków, ale jest uwarunkowana wieloma czynnikami psychologicznymi.

Zobacz: Nieprzewidziane wydatki jak na nie reagować

Na temat oszczędzania wypowiada się też wiele szkół psychoterapeutycznych. Przedstawiają swoje teorie, które wyjaśniają, dlaczego nie umiemy oszczędzać, lub dlaczego nasze oszczędzanie pieniędzy przybiera patologiczną formę. Wg nich poważne i dojrzałe podejście do pieniędzy wynika w dużej mierze z naszych doświadczeń z dzieciństwa. Wg tej tezy jeśli dorastamy w atmosferze zaufania i miłości nasze podejście do oszczędzania będzie mieć charakter pozytywny – będziemy widzieć sens wyrzeczeń a w przyszłej perspektywie prędzej czy później - zgromadzone pieniądze.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Skąpstwo, wg psychoanalityków jest rezultatem braku zaufania w kontaktach międzyludzkich w młodym wieku. Rodzi to poczucie niemożliwej do zapełnienia pustki, a to następnie pociąga za sobą potrzebę gromadzenia pieniędzy i ostrożne z nimi postępowanie. W takiej sytuacji pieniądze często stają się naszym jedynym celem w życiu. Sytuacje, w których oszczędzanie zaczyna mieć patologiczną formę zależy od wielu rzeczy np.: neurotycznej obawa o przyszłość i wynikającej z niej potrzeby bezpieczeństwa, a także poczucia niskiej wartości i przekonania, że tylko pieniądze zaspokoją wszystkie nasze potrzeby. Oszczędzanie staje się wtedy naszą obsesją, która może zdominować inne aspekty naszego życia. W wyniku tego nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Kwestię oszczędzania jak wynika z powyższego często determinuje ludzka psychika. Dlatego warto zacząć od pracy nad własną świadomością – należy zrozumieć, czemu tak naprawdę chcę oszczędzać, jakimi środkami dysponuję i jaki jest cel przyświeca mi w gromadzeniu dodatkowego kapitału.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK