| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik

Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik

Osoby, które zostały wydziedziczone przez spadkobiercę, mogą ubiegać się o spadek. Kogo można wydziedziczyć? Co z zachowkiem w przypadku wydziedziczenia. Zobacz poradnik.

Osoby, które wg ustawy są spadkobiercami, i które zostały wydziedziczone przez spadkodawć mogą  pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Kodeks postępowania cywilnego mówi o tym jak wyglądają podstawowe zasady dziedziczenia. Spisanie testamentu przez spadkodawcę umożliwia bezsprzecznie ustalić, kto przejmie spadek i zostanie właścicielem dóbr po śmierci spadkodawcy. Sporządzając testament należy pamiętać o przepisach zawartych w kodeksie i to na nich podstawie rozporządzać swoim majątkiem. W testamencie poza wskazaniem swoich spadkobierców, można również wskazać osoby, które chcemy wydziedziczyć także te, które zgodnie z przepisami k.p.c. są uważane są za ustawowych spadkobierców.

Zobacz także: Zapis windykacyjny w testamencie – co to takiego?

Kogo można wydziedziczyć?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wydziedziczyć możemy ustawowych spadkobierców  zstępnych  takich jak: dzieci, wnuki, prawnuki itd., a także małżonka i rodziców, jeśli wbrew woli spadkodawcy postępują oni w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczyć możemy również spadkobierców ustawowych, czyli te osoby, które dopuściły się względem spadkodawcy, albo w stosunku do jednej z bliskich mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu (zaliczamy do tego np. znęcanie fizyczne i psychiczne), a także które zagroziły zdrowiu lub wolności spadkobiercy, lub też rażącej obrazy czci. Wydziedziczone zostaną również osoby, które w mniemaniu spadkodawcy uporczywie nie dopełniają wobec niego obowiązków rodzinnych – np. nie utrzymują ze spadkobiercą kontaktu, lub nie przejawiają żadnego zainteresowania. Przyczyna wydziedziczenia powinna wprost wynikać z treści sporządzonego testamentu.

Zobacz także: Jak sporządzić testament?

Wydziedziczenie, a zachowek

Co najistotniejsze, zdaniem Bartosza Antosa, Dyrektora ds. Nieruchomości Saveinvest, - "Gdy dojdzie do wydziedziczenia zstępnego, małżonka lub rodzica, traci on w takiej sytuacji prawo do zachowku, czyli po śmierci spadkodawcy spłaty przez spadkobiercę uwzględnionego w testamencie, z połowy majątku jaki mógłby odziedziczyć. Przy czym udział ten wzrasta do 2/3 części majątku, jaki dana osoba mogłaby odziedziczyć, jeśli jest stale niezdolna do pracy lub małoletnia. Jeśli jednak zstępny, małżonek lub rodzic, zostanie pominięty w testamencie z innych powodów, należy im się zachowek. Na wniosek uprawnionego zarządza go sąd. Jego wysokość określona zostaje w oparciu o uwzględnienie m.in. dokonanych przez spadkodawcę za życia darowizn oraz zapisów windykacyjnych. Warto mieć na uwadze fakt, że już zstępni wydziedziczonej osoby są uprawnieni do zachowku, chociażby żył on nadal w chwili śmierci spadkodawcy. Przykładowo jeśli ojciec wydziedzicza swojego syna to jego wnuki, czy prawnuki (nawet jeśli ten syn nadal żyje) mogą domagać się spłaty od spadkobiercy wskazanego w testamencie. Prawo to ulega przedawnieniu po 5 latach od otwarcia i ogłoszenia testamentu. W przypadku, gdy spadkodawca nie ma dzieci ani małżonka, a jego rodzice nie żyją, spadkobierca nie będzie musiał nikogo spłacać" - mówi Ekspert.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »