| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Zasiłek wyrównawczy – kiedy się należy?

Zasiłek wyrównawczy – kiedy się należy?

Jeżeli wynagrodzenie pracownika uległo obniżeniu w skutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowej pracy, ma on prawo do otrzymania zasiłku wyrównawczego. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których zasiłek wyrównawczy nam nie przysługuje, chociaż teoretycznie spełniliśmy wymagania konieczne aby go otrzymać. Kiedy można liczyć na zasiłek wyrównawczy? Jak oblicza się wysokość takiego zasiłku?

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy należy się ubezpieczonemu pracownikowi z obniżoną sprawnością do pracy, jeżeli jego wynagrodzenie zostało obniżone ze względu na konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji albo przyuczenia do nowych obowiązków. Co istotne zasiłek wyrównawczy przyznaje się na cały okres rehabilitacji pod warunkiem, że nie jest on dłuższy niż dwadzieścia cztery miesiące. W sytuacji gdy poddanie się rehabilitacji wynikało z wypadku przy pracy lub z choroby zawodowej, pracownik ma prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli nie jest to wynik wypadku, zasiłek wyrównawczy przyznaje się z puli ubezpieczenia chorobowego.

Komu nie należy się zasiłek wyrównawczy?

Zasiłku wyrównawczego nie otrzymają jednak osoby, które mają prawo do renty albo emerytury z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku zasiłku przyznawanego z ubezpieczenia wypadkowego zasiłek nie przysługuje gdy jedyną przyczyną wypadku było nieprzestrzeganie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia, wypadek został spowodowany umyślnie lub był wynikiem rażących zaniedbań, gdy poszkodowany w momencie wypadku był pod wpływem środków odurzających albo sam przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku oraz gdy ubezpieczony odmówił bez podania istotnej przyczyny badania pozwalającego określić zawartość alkoholu i środków odurzających w organizmie lub przyczynił się do braku możliwości zrealizowania takiego badania.

Wysokość zasiłku wyrównawczego

Wysokość zasiłku wyrównawczego określa się na podstawie różnicy pomiędzy średnim miesięcznym wynagrodzeniem otrzymywanym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przed rozpoczęciem rehabilitacji a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas okresu pracy z obniżonym wynagrodzeniem – w trakcie rehabilitacji.

Kto może orzec o konieczności przyznania zasiłku wyrównawczego?

Aby otrzymać zasiłek wyrównawczy należy otrzymać orzeczenie od lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub od lekarza orzecznika ZUS. W sytuacji gdy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, płatnik składek musi posiadać zaświadczenie na druku ZUS Z-3 aby otrzymać wypłatę.

Zobacz także: Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Zobacz także: Zmiany w emeryturach w 2015 roku

Zobacz także: Świadczenie urlopowe w 2015 roku – stawki (dla różnych grup zawodowych)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK