| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Ulga internetowa – zaostrzone warunki odliczania od podatku

Od tego roku zmienione zostały przepisy dotyczące możliwości odliczania internetu od podatku. Osoby, które dotychczas korzystały z ulgi podatkowej na internet nie będą mogły dłużej z niej korzystać. Prawo do odliczenia otrzymają tylko ludzie rozpoczynający swoją przygodę z internetem – będą oni mieli możliwość odliczenia od dochodu przez dwa kolejne lata wydatków przeznaczonych na ten cel. Co ważne, osoby wynajmujące mieszkania nie mają prawa do skorzystania z tej ulgi. Podstawę do rozliczenia stanowi dokument, w którym znajdują się informacje o osobie sprzedającej, kupującej, cenie i rodzaju kupowanej usługi. Bez zmian pozostaje jedynie wysokość odpisu wynosząca 760 zł.

Zobacz też:  Jak rozliczyć się przez Internet?

Zobacz też: Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Zobacz też: Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Ulga remontowa – co można odliczyć?

Najbardziej radykalnie zostały zmienione zasady odnoszące się do ulgi remontowej. Obecnie o możliwość odliczenia od podatku niektórych materiałów budowlanych mają prawo ubiegać się osoby, które nie ukończyły 36. lat i spełniają określone ustawowo warunki – chcą wybudować dom o powierzchni nie większej niż 100 m2 lub mieszkanie o powierzchni do 75 m2, nie posiadają na własność lub współwłasność innych nieruchomości mieszkalnych oraz otrzymały pozwolenie na budowę już w 2014 roku. Granica wieku zawsze dotyczy młodszego z małżonków. Warto pamiętać, że całkowicie zniesiono ulgę przeznaczoną na remont lokali mieszkalnych, obecnie ulga dotyczy tylko budowania nowych lokali. Aby otrzymać zwrot podatku należy wypełnić formularz VZM-1, ponieważ ulgi remontowej nie rozlicza się wraz z PIT-em.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna pozostaje bez zmian w stosunku do lat ubiegłych – nadal mogą się o nią ubiegać osoby niepełnosprawne lub podatnicy utrzymujący osobę niepełnosprawną o ile dochód niepełnosprawnego nie przekroczy 9 120 zł rocznie. Dodatkowo osoby te mają prawo do odliczenia tak zwanych wydatków limitowanych, na przykład utrzymania psa przewodnika, używania specjalnego samochodu osobowego i wydatków nielimitowanych – przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub płatną rehabilitację.

Ulga dla honorowych krwiodawców – możliwość odliczenia od podatku

Na swoją ulgę mogą także liczyć honorowi krwiodawcy – ilość oddanej krwi lub jej składników wyrażone w litrach mnoży się przez 130 zł aby otrzymać kwotę należącą się podatnikowi. Warunkiem jest jednak uzyskanie dochodu wynoszącego poniżej 60 017 zł rocznie.

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna pozwala na uzyskanie zwrotu w wysokości 1112,04 zł na jedno dziecko, plus 50% od tej kwoty za trzecie dziecko – 1668,06 zł, a za czwarte i następne 200% tej kwoty – 2224,08 zł. Próg uprawniający do ulgi został zmniejszony ze 112 tys. zł do 56 tys. zł dochodów rocznych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK