| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Jak otworzyć franczyzę?

Jak otworzyć franczyzę?

Franczyza to sposób na sprawdzony biznes, który może otworzyć każdy, kto posiada kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często do posiadania własnego biznesu wystarcza nawet kwota poniżej trzydziestu tysięcy złotych. Jakie są dochody z franszyzy? Kto może stać się franczyzobiorcą? Jakie są plusy i minusy franczyzy?

Franczyza – ile można zarobić?

Gdy uda nam się otworzyć działalność franczyzową, kwota zarobku w dużej mierze będzie zależała od branży, w której będziemy działać. Największe pozyskane zarobki to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przeciętnie inwestycja włożona na początku zwraca się po pół roku, choć czas ten jest oczywiście różny – od dwóch miesięcy nawet do roku.

Co zrobić, zanim zdecydujemy się na działalność franczyzową?

Zanim zdecydujemy się otworzyć działalność franczyzową, musimy przede wszystkim ustalić, jaki produkt lub usługi będziemy sprzedawać. Decydując się na konkretną branżę franczyzową, powinniśmy zorientować się jakie jest na nią zapotrzebowanie rynkowe, czyli popyt. Ważne też, abyśmy sprawdzili potencjalnego franczyzodawcę. W tym celu warto bezpośrednio skontaktować się z firmą, z którą chcielibyśmy podjąć współpracę franczyzową. Wiele informacji na temat rozpoczęcia działalności franczyzowej możemy uzyskać także w Krajowym Stowarzyszeniu Franchisingu. Dobrze też skontaktować się z innymi franczyzobiorcami, którzy mogą doradzić nam, jak założyć własną działalność franczyzową.

Co to jest pakiet franczyzowy i jak go otrzymać?

Pakiet franczyzowy, czyli licencja niezbędna do prowadzenia działalności franczyzowej, w szczegółowy sposób określa zakres i sposób prowadzenia takiej działalności. Licencja franczyzowa składa się ze znaku towarowego (marka firmy) i „know-how”, czyli  poufnych informacji technicznych, które służą przy produkcji oraz przy zawieraniu umów odnoszących się do własności przemysłowej. W skład pakietu franczyzowego wchodzi także podręcznik operacyjny, w którym szczegółowo opisane są zasady funkcjonowania firmy oraz współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą.

Aby otrzymać pakiet franczyzowy, trzeba przejść specjalne szkolenie, którego zakres dotyczy m.in. sprzedawanych produktów, marketingu, sytuacji rynkowej, księgowości i obszaru HR oraz obsługi specjalistycznego sprzętu. Po przeszkoleniu i uzyskaniu licencji należy uiścić opłatę franczyzową (wysokość opłaty obliczana jest według odpowiedniego algorytmu). Należy pamiętać o tym, że prowadząc działalność franczyzową jesteśmy zobowiązani płacić franczyzodawcy pewną część naszych zysków oraz opłacać składkę na wspólny fundusz marketingowy.

Zobacz także: Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także: Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK