| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Podatek od kupna auta trzeba zapłacić wtedy, gdy jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w sytuacji kupowania samochodu od osoby prywatnej. Jeśli nabywamy auto w salonie lub komisie nie musimy się tym przejmować – wówczas w cenę samochodu wlicza się podatek VAT. Kiedy dokładnie będziemy musieli zapłacić podatek od kupna auta?

Toyota Land Cruiser

Polecamy: Podatki 2016

W sytuacji gdy sprzedający nie może wystawić faktury za dany produkt, w tym również za samochód, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od tego produktu. Tego typu podatek nie obowiązuje nas jedynie wówczas, kiedy kupujemy auto od dewelopera lub w komisie – wówczas w cenę pojazdu wlicza się już jeden podatek, mianowicie podatek VAT.

Kto może być zwolniony z podatku?

Praktycznie każdy, kto kupuje samochód od osoby prywatnej albo na giełdzie zmuszony jest do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynym wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które nabywają auto wyłącznie na własne potrzeby, a nie na przykład na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy i gdzie należy zapłacić podatek?

Każdy kto kupi samochód i nie otrzyma na niego faktury, powinien w ciągu czternastu dni od daty zawarcia umowy sprzedaży złożyć do urzędu skarbowego, do którego podlega, deklarację podatkową. Oprócz tego w tym terminie należy również samodzielnie obliczyć wysokość podatku do opłacenia i wpłacić wyliczoną sumę na konto urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że urząd nie wezwie nas do zapłacenia należnej kwoty, ale przesunięcia czasowe wynikające z naszego niedopatrzenia mogą być karane. Samo obliczenie podatku jest bardzo proste, ponieważ suma podatku to 2% ceny rynkowej nabytego auta.

 


Deklaracja podatkowa – skąd pobrać i jak wypełnić?

Potrzebną  nam deklarację podatkową możemy pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów – będzie to formularz PCC-3 lub jeśli samochód ma stanowić własność więcej niż jednej osoby – dodatkowo formularz PCC-3/A. Zanim przystąpi się do wypełniania formularza należy posiadać dane o modelu, roczniku i przebiegu kupionego auta. Dodatkowo warto także sprawdzić jak w internecie i gazetach kształtują się ceny tego modelu. Taka wiedza będzie niezbędna do obliczenia wysokości podatku, dlatego że podczas jego obliczania bierze się pod uwagę cenę rynkową, a nie rzeczywistą, którą zapłaciliśmy poprzedniemu właścicielowi. Nabywca powinien wypełnić formularz w częściach od A do H – część G interesuje tylko kupujących auto na współwłasność. Gotowy formularz można wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Podobnie wygląda opłacenie podatku – mamy możliwość opłacenia go w kasie albo przez wpłatę na konto.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Jak rozliczyć się przez Internet?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK