| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Jeśli dochodzi do nabycia i szybkiej sprzedaży ruchomości o znacznej wartości – na przykład samochodu albo dzieła sztuki – podatnik osiąga dochód, z którego powinien się rozliczyć tak jak z rocznej pensji. W przypadku transakcji ruchomościami bardzo ważne jest zatrzymanie dowodów zakupu i sprzedaży. Takie dowody pozwolą nam wykazać, że w zeznaniu podatkowym nie zaniżyliśmy ceny, za którą nabyliśmy i sprzedaliśmy daną rzecz.

Kiedy zapłacimy podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych?

Podatek od sprzedaży rzeczy ruchomych na cele prywatne zapłacimy wtedy, kiedy kupimy daną rzecz i sprzedamy ją przed upływem sześciu miesięcy od daty zakupu osiągając przy tym dochód. Oczywiście jeśli dana rzecz zostanie sprzedana po sześciu miesiącach i więcej, nie musimy wykazywać zysku w rozliczeniu podatkowym. W sytuacji gdy sprzedaliśmy rzecz przed upływem pół roku, ale nie osiągnęliśmy dochodu – sprzedaż odbyła się za taką samą lub niższą cenę niż zakup, również nie musimy niczego wykazywać w formularzu PIT. Warto podkreślić, że te zalecenia dotyczą wyłącznie sprzedaży ruchomości, w wypadku sprzedaży nieruchomości należy posiłkować się innymi przepisami.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK