| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

Kiedy sprzedaż powinna być opodatkowana?

W sytuacji gdy podatnik sprzedaje ruchomość o znacznej wartości w okresie do pół roku od jej nabycia, powinien zachować dowody zakupu i sprzedaży tej ruchomości i rozliczyć ją w formularzu PIT. Zachowanie dowodów zakupu i sprzedaży nieruchomości jest o tyle istotne, że wówczas łatwo możemy udowodnić prawdziwość zeznania podatkowego.

Wysokość opodatkowania sprzedaży ruchomości

Istotny jest także sposób włączenia dochodu ze sprzedaży ruchomości do zeznania podatkowego. Dochód ten podlega opodatkowaniu według stałej przyjętej skali. Wobec tego jeśli podatnik ze względu na przychody miesięczne osiąga wyższy próg podatkowy wynoszący 32%, tak samo będzie opodatkowany dochód ze sprzedaży danej ruchomości, na przykład samochodu. Jeśli zaś urząd skarbowy uzna, że wykazana kwota kupna i sprzedaży wydaje się być znacznie zaniżona w stosunku do rzeczywistej wartości rynkowej, ma prawo samodzielnie określić przychód zgodnie właśnie z wartością rynkową. Wówczas jedynym sposobem udowodnienia, że doszło do transakcji za kwoty, z których chcemy się rozliczyć jest okazanie rachunków, faktur lub umów poświadczających nasze słowa. Tylko wtedy urząd skarbowy nie wprowadzi do naszego zeznania podatkowego poprawek, które uzna za adekwatne do cen rynkowych.

Częste transakcje wykonywane na rzeczach ruchomych – kupno i sprzedaż – mogą wskazywać na to, że podatnik posiada niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Wówczas urząd może skontrolować podatnika i nałożyć na niego karę.

Zobacz także: Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Zobacz także:  Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK