| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

W związku z tym, że gmina i Skarb Państwa nie mogą zrezygnować ze spadku po zmarłym, często dziedziczą po nim również długi. Wobec tego stają się oni odpowiedzialni za długi spadkowe, a co za tym idzie, gminy niejednokrotnie same stają się zadłużone, ponieważ długi wielu osób kumulują się i wymagają regularnego spłacania.

Regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności za długi spadkowe

Kodeks cywilny określa obowiązek spadkowy twierdząc, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą w chwili śmierci na jedną lub kilka osób, które wówczas stają się spadkobiercami. Warto podkreślić tutaj słowo obowiązki – często wiąże się to z koniecznością spłacania przez spadkobiercę długów osoby zmarłej. Tak jak wspomniano wcześniej, jeśli spadek otrzymuje gmina lub Skarb Państwa, nie mogą oni go odrzucić. Co za tym idzie przejmują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe. Wobec tego wszyscy wierzyciele mogą kierować do nich roszczenia tak jak do wszystkich pozostałych spadkobierców. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za długi spadkowe przechodzi na spadkobierców od razu po śmierci osoby zadłużonej – zgodnie artykułem z Kodeksu cywilnego.  

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK