| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

Możliwości spadkobiercy

Jeśli spadkobiercami są osoby prywatne, rodzina lub znajomi zmarłego, mają oni pół roku na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Przeważnie przyjmuje się, że owe sześć miesięcy liczone jest od daty śmierci spadkodawcy. Oświadczenie to, co należy podkreślić, powinno się złożyć notarialnie lub przed sądem aby miało wartość prawną. W zależności od chęci postępowania spadkobierca może przejąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – tak zwane przejęcie proste, przejść spadek z ograniczeniem odpowiedzialności – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza lub zrezygnować z przyjęcia spadku. W sytuacji gdy spadkobierca nie złoży oświadczenia o swojej decyzji, uznaje się, że zgadza się na proste przejęcie spadku. Możliwość odrzucenia spadku z reguły wybierana jest w sytuacji, gdy spadek stanowią wyłącznie długi zmarłego. Jednak odrzucenie spadku nie oznacza automatycznego przejścia spadku na gminę lub Skarb Państwa. Odrzucenie spadku wiąże się z przyjęciem fikcji prawnej sugerującej, że spadkobierca nie dożył momentu przekazania spadku. Wówczas spadek przechodzi na kolejne osoby dziedziczące i dopiero wtedy, gdy wszyscy zrzekną się spadku – odrzucą go, przechodzi on na gminę – jeśli wiadomo gdzie ostatnio mieszkał spadkodawca, lub na Skarb Państwa – jeśli spadkodawca mieszkał za granicą albo nie da się ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania.

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK