| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

W pierwszej kolejności to rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko. Jednak co zrobić, kiedy rodzice nie żyją lub uchylają się od płacenia ze względu na trudną sytuację finansową?

 Alimenty od dziadków

Według art. 132. Kodeksu rodzinnego obowiązek alimentacyjny przechodzi na dalszych krewnych, np. dziadków,  gdy „(…) [rodzic] nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niego na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.” (Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy). Przepisy jednak nie określają dokładnej należności, którą możemy uzyskać od dziadków. Wszystko bowiem zależy od ich możliwości finansowych. Sąd nie może przerzucić na nich całkowitej spłaty świadczeń, jeżeli możliwości majątkowe dziadków na to nie pozwalają.

Poprawa sytuacji materialnej rodzica

Kiedy sytuacja materialna ojca lub matki dziecka ulegnie poprawie, to wówczas spłata alimentów przechodzi jednego z rodziców. Dziadkowie mogą domagać się o pozbawienie wykonalności wyroku sądu.

Nie można zatem powiedzieć, że po orzeczeniu sądu i przeniesieniu obowiązku płacenia alimentów na dziadków, będą oni je spłacać do osiągnięcie przez dziecko pełnoletności. Wszystko zależy od sytuacji materialnej najbliższego krewnego – czyli ojca lub matki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK