| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to trzeci filar systemu emerytalnego. Czym jest IKE i kto może je założyć? Czy założenie IKE w ogóle się opłaca?

Dziedziczenie oszczędności

W ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) pieniądze mogą być gromadzone tylko na jednym koncie. Nie możemy prowadzić wspólnych oszczędności wraz z współmałżonkiem. Jednak, w przypadku śmierci współmałżonka środki są przekazywane osobie, którą założyciel konta wskazał podczas zawierania umowy. Wygląda to podobnie, jak w przypadku konta oszczędnościowego. Jeżeli nie zostanie wskazana osoba dziedzicząca, to zgromadzone fundusze zostaną włączone do spadku.

Wypłata środków z IKE

Środki, które zgromadziliśmy przez lata na Indywidualnym Koncie Emerytalnym możemy swobodnie wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. Jest to również możliwe wcześniej, jeżeli uzyskamy pełne prawa do świadczeń emerytalnych, ukończymy 55 lat i spełnimy jeszcze kilka innych wymagań określonych przez ustawę.

Warto również zaznaczyć, że dochody uzyskane z IKE są zwolnione z 19% podatku tzw. podatku Belki.

Zobacz także:  Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także:  Konto dewizowe – czy warto je zakładać?

Zobacz także:  Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK