| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Ze względu na to, że ludzie coraz częściej nadużywają prawa do zwolnień lekarskich, zwiększa się kontrola osób przebywających na zwolnieniach. Niestety również coraz częściej dochodzi w związku z tym do cofnięcia lub obniżenia świadczeń. Jak zwolnienie lekarskie może wpłynąć na wysokość naszej przyszłej emerytury?

Staż pracy a wysokość emerytury

Osoby, które obejmuje stary sposób obliczania emerytury, a więc te urodzone przed 1.01.1949 roku powinny się liczyć z tym, że oprócz kwoty bazowej na ich emeryturę składają się również okresy składkowe i nieskładkowe – adekwatnie 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok składkowy i 0,7% za każdy rok nieskładkowy. Pamiętajmy jednak, że podstawa uwzględnia nie tylko wysokość składek emerytalnych, lecz także wysokość świadczeń chorobowych, które uzyskał ubezpieczony. W sytuacji gdy obowiązuje nas nowy sposób naliczania emerytury – urodziliśmy się po 31.12.1948 roku – oprócz kapitału początkowego istotna jest wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, jakie zostały zgromadzone na koncie osoby ubezpieczonej do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty pierwszej emerytury.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Ci, którzy otrzymają zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy mają prawo do pobierania wynagrodzenia chorobowego jeśli są pracownikami lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego. Łącznie mamy prawo do 182 dni takiego wynagrodzenia/zasiłku. Wyjątkiem jest gruźlica i ciąża – wówczas przysługuje nam 270 dni. Ważne, że do tego okresu wliczamy nie tylko czas nieprzerwanej niezdolności do pracy, lecz także czas poprzedniej niezdolności do pracy w sytuacji gdy został on spowodowany tą samą chorobą i od poprzedniego zwolnienia nie minęło więcej niż 60 dni. Oczywiście nie istnieje przeszkoda, która ogranicza ubezpieczonego co do ilości dni, jakie łącznie może przebywać na zwolnieniu lekarskim w czasie całego okresu ubezpieczenia.

Okresy nieskładkowe a wysokość emerytury

Jednak należy pamiętać, że ustawa wyraźnie reguluje kwestie związane z odprowadzaniem składek w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim – świadczenia chorobowe nie wliczają się do podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Wobec tego okres przebywania na zwolnieniu lekarskim czy rehabilitacyjnym i przyjmowane wówczas świadczenia pieniężne nie wliczają się do okresu składkowego a traktowane są jak okres nieskładkowy.

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Zobacz także:  Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK