| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Bilet warszawiaka – tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki

Bilet warszawiaka – tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki

Tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki to projekt już zatwierdzony przez radnych Warszawy. „Bilet Warszawiaka” ma obowiązywać od początku 2014 roku i uprawniać osoby rozliczające się w Warszawie do zniżek – odpowiednio od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Z jakimi zmianami będzie się wiązało wprowadzenie „Biletu Warszawiaka”?

„Bilet Warszawiaka”

Od początku 2014 roku osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych, tak zwany PIT, w Warszawie będą uprawione do zniżek na bilety komunikacji miejskiej – jest to już zatwierdzona decyzja podjęta przez radnych Warszawy. Ci, którzy rozliczyli się za rok 2012 w Warszawie aż do 15 czerwca 2015 roku mogą kupować bilety zniżkowe. Zniżki obejmą zarówno osoby kupujące bilet na pierwszą strefę biletową, jak i na drugą. Proporcjonalnie 30-dniowy bilet zniżkowy od stycznia będzie kosztował 196 zł, zaś bilet normalny 210 zł, a dwustrefowy bilet 90-dniowy zniżkowy 482 zł, normalny 536 zł – obecnie koszt takiego biletu to 474 zł.

„Bilet Młodego Warszawiaka”

„Bilet Młodego Warszawiaka” to kolejny pomysł warszawskich radnych. Ma on obowiązywać tak jak „Bilet Warszawiaka” od 1 stycznia. Zniżka obejmie sieroty do 20. roku życia, dzieci również do 20. roku życia, których rodzice rozliczają podatek dochodowy w Warszawie, a także studentów do 26. roku życia o ile rozliczają się w stolicy sami lub robią to jego rodzice albo samotny rodzic. Różnica w cenie biletów normalnych i zniżkowych wyniesie 6 zł w przypadku biletu 30-dniowego – 49 zł zniżkowy, 55 zł normalny i 15 zł w przypadku biletu 90-dniowego – 125 zł zniżkowy, 140 zł normalny. Uwaga, bilety te będą dostępne tylko w pierwszej strefie biletowej.

Zniżki związane z „Biletami Warszawiaka”

Zarówno posiadacze „Biletu Warszawiaka” jak i „Biletu Młodego Warszawiaka” mogą liczyć na zniżki w stolicy. Przykładowo za bilety w Teatrze Ochota osoby z takimi biletami zapłacą 50% mniej, w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy 30% mniej. Dodatkowo różnorakie zniżki pojawią się we wszystkich miejskich ośrodkach sportu i rekreacji.

Jak sprawdzą, gdzie rozliczamy PIT

Członkowie Rady Miasta uspokajają, że nie będzie konieczności noszenia ze sobą formularzy PIT, wszystko zostało już wprowadzone do systemu komputerowego, który poinformuje, czy mamy możliwość zakupu takiego biletu. Wszystkie prace związane z wprowadzeniem tego typu rozwiązań, trwały ponad rok, więc być może system okaże się niezawodny.

Zmiany w taryfach biletowych

Rada Miasta dodatkowo wprowadziła także zmiany w taryfach biletowych. Od nowego roku zniknął bilety 40- i 60-minutowe. Nie zmieni się jednak cena biletu 20-minutowego, nadal będzie wynosiła 3,40 zł. Zmiany nie dotkną także cen biletów dobowych. Wprowadzony zostanie jednak bilet przesiadkowy, zamiast popularnego jednorazowego – bilet przesiadkowy pozwoli na dowolną liczbę przejazdów w czasie 75 minut od momentu skasowania lub przejazd jednym środkiem transportu do końca jego trasy. Pojawi się również taki sam bilet obowiązujący w dwóch strefach w ciągu 90 minut – zapłacimy za niego 7 zł.

Zobacz także:  Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Zobacz także:  Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

Zobacz także:  Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK