| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa nie kojarzy się już z luksusem, stała się częścią finansowej rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu słyszy bezmyślnie powtarzane mity na temat korzystania z tej formy płatności. Jakie możliwości daje nam karta kredytowa? Czy korzystanie z jej dobrodziejstw może być korzystne? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Koszt utrzymania karty kredytowej

Koszt utrzymania karty kredytowej nie musi być wysoki, wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i potrzeb. Zasadniczo za wydanie karty ponosimy opłatę, a także co miesiąc płacimy za jej użytkowanie. Ale jeśli trochę poszukamy znajdziemy banki, które pod pewnymi warunkami nie będą wymagały ponoszenia dodatkowych kosztów. W zasadzie wymagania nie są zbyt wygórowane, wystarczy dokonywać transakcji na określoną kwotę w ciągu roku. Nie ma jednej ustalonej kwoty, różnią się one w zależności od wybranego przez nas banku i często są ściśle związane z kolorem użytkowanej przez nas karty – do niedawna najwięcej płaciliśmy za złotą kartę, obecnie dla najbogatszych przeznaczona jest czarna karta. Dlatego, jeśli odpowiednio oszacujemy nasze możliwości finansowe i będziemy dokonywać płatności na wymaganą kwotę to używanie karty będzie bezpłatne.

Zobacz także: Czym różni się IKE od IKZE?

Kredyt na karcie – jak wygląda spłata

Każda płatność kartą kredytową jest niestandardową formą kredytu – płacimy pieniędzmi, których tak naprawdę nie mamy. Pieniądze musimy zwrócić w ciągu 20–24 dni (czas na spłatę może być różny w zależności od wybranej karty) od końca naszego miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli w praktyce możemy mieć na to nawet 50–54 dni (w przypadku zakupów dokonanych pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). I co ważne, jeśli dokonujemy terminowej spłaty to nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów takiej pożyczki. Nieterminowa spłata lub spłata tylko części zadłużenia wiąże się z jej oprocentowaniem i zazwyczaj banki jego wysokość ustalają na najwyższym możliwym poziomie (jest to poziom prawnie dopuszczalny) wynoszącym 21%.

Po dokonaniu płatności kartą kredytową dostaniemy od banku informację o wysokości zadłużenia i terminem spłaty. Odsetki są dość wysokie, dlatego zawsze pamiętajmy o terminowej spłacie.

Świadome korzystanie z karty kredytowej umożliwia nam kupowanie rzeczy, na które w danym momencie nie mamy pieniędzy, np. na wakacyjny wyjazd. Te „dodatkowe” pieniądze możemy przeznaczyć również na nieprzewidziane wydatki. Dodatkową zaletą jest to, że nie musimy dopełniać żadnych formalności, jak w przypadku tradycyjnego kredytu lub pożyczki.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK