| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa – jak to działa?

Karta kredytowa nie kojarzy się już z luksusem, stała się częścią finansowej rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu słyszy bezmyślnie powtarzane mity na temat korzystania z tej formy płatności. Jakie możliwości daje nam karta kredytowa? Czy korzystanie z jej dobrodziejstw może być korzystne? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Koszt utrzymania karty kredytowej

Koszt utrzymania karty kredytowej nie musi być wysoki, wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i potrzeb. Zasadniczo za wydanie karty ponosimy opłatę, a także co miesiąc płacimy za jej użytkowanie. Ale jeśli trochę poszukamy znajdziemy banki, które pod pewnymi warunkami nie będą wymagały ponoszenia dodatkowych kosztów. W zasadzie wymagania nie są zbyt wygórowane, wystarczy dokonywać transakcji na określoną kwotę w ciągu roku. Nie ma jednej ustalonej kwoty, różnią się one w zależności od wybranego przez nas banku i często są ściśle związane z kolorem użytkowanej przez nas karty – do niedawna najwięcej płaciliśmy za złotą kartę, obecnie dla najbogatszych przeznaczona jest czarna karta. Dlatego, jeśli odpowiednio oszacujemy nasze możliwości finansowe i będziemy dokonywać płatności na wymaganą kwotę to używanie karty będzie bezpłatne.

Zobacz także: Czym różni się IKE od IKZE?

Kredyt na karcie – jak wygląda spłata

Każda płatność kartą kredytową jest niestandardową formą kredytu – płacimy pieniędzmi, których tak naprawdę nie mamy. Pieniądze musimy zwrócić w ciągu 20–24 dni (czas na spłatę może być różny w zależności od wybranej karty) od końca naszego miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli w praktyce możemy mieć na to nawet 50–54 dni (w przypadku zakupów dokonanych pierwszego dnia okresu rozliczeniowego). I co ważne, jeśli dokonujemy terminowej spłaty to nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów takiej pożyczki. Nieterminowa spłata lub spłata tylko części zadłużenia wiąże się z jej oprocentowaniem i zazwyczaj banki jego wysokość ustalają na najwyższym możliwym poziomie (jest to poziom prawnie dopuszczalny) wynoszącym 21%.

Po dokonaniu płatności kartą kredytową dostaniemy od banku informację o wysokości zadłużenia i terminem spłaty. Odsetki są dość wysokie, dlatego zawsze pamiętajmy o terminowej spłacie.

Świadome korzystanie z karty kredytowej umożliwia nam kupowanie rzeczy, na które w danym momencie nie mamy pieniędzy, np. na wakacyjny wyjazd. Te „dodatkowe” pieniądze możemy przeznaczyć również na nieprzewidziane wydatki. Dodatkową zaletą jest to, że nie musimy dopełniać żadnych formalności, jak w przypadku tradycyjnego kredytu lub pożyczki.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »