| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Czym różni się IKE od IKZE?

Czym różni się IKE od IKZE?

IKE i IKZE są to rozwiązania będące częścią systemu emerytalnego, dokładnie trzeciego filaru. Zarówno korzystanie z IKE, jak i z IKZE jest dobrowolne. Pieniądze wpłacane na IKE i IKZE są naszą własnością i nie musimy czekać z ich wypłatą do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jakie są różnice między nimi?

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) mają kilka elementów wspólnych. Można przystąpić do nich w firmie ubezpieczeniowej, w banku, w funduszu inwestycyjnym i w powszechnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na jednym i drugim oszczędzanie można rozpocząć w wieku 16 lat.

Podatek Belki w IKE i w IKZE

Podstawowa niezwykle istotna różnica dla oszczędzającego jest taka, że w przypadku IKE unikamy płacenia tzw. podatku Belki (19%) w czasie wypłaty, ale tylko, gdy mamy skończone 60 lat i przez przynajmniej 5 lat wpłacaliśmy pieniądze na konto. W przypadku IKZE wypłata pieniędzy bez ponoszenia kosztów podatku jest możliwa bezwarunkowo (ale nie ominie nas aktualnie obowiązujący podatek dochodowy).

Zobacz także: Czym jest III filar?

Limity wpłat w IKE i w IKZE

W na rachunek w IKE nie możemy wpłacać dowolnej kwoty. Co roku ustalany jest limit wpłat, jest ustalany na podstawie prognozowanej trzykrotnej średniej pensji miesięcznej. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Po przekroczeniu limitu wpłat wybrana przez nas instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.

Niestety również w IKZE nie możemy na konto wpłacać dowolnej kwoty, a jedynie 4% rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli 4% kwoty brutto, zarobionej w ciągu danego roku podatkowego i od której to zostały odprowadzone składki do ZUS-u).

Odliczenie podatku w IKZE

Oszczędzanie na IKZE pozwala nam odliczyć podatek w czasie rocznego rozliczenia naszego dochodu (nie jest to możliwe w IKE). Podatek odliczany jest od oszczędzonej kwoty. Osoby o dochodzie do 85528 złotych brutto mogą odliczyć od wpłaconej kwoty 18%, natomiast osoby powyżej tego dochodu do odliczenia mają 32%. Niestety w praktyce jest to tylko odroczenie płatności podatku, ponieważ będziemy go musieli zapłacić w czasie wypłaty środków z konta.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »