| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > W co inwestować w 2013?

W co inwestować w 2013?

Inwestować można w sposób aktywny i pasywny. Inwestycje aktywne obciążone są większym ryzykiem, ale wiążą się też z większym zyskiem, natomiast inwestycje pasywne są bezpieczne, ale również mniej opłacalne. W co warto zainwestować pieniądze w 2013 roku i nie stracić?

Lokaty

Lokaty bankowe są jedną z bardziej bezpiecznych form inwestowania, jednak zysk, jaki nam dają nie jest zbyt wysoki. Za środki na lokacie odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Lokaty mogą być zakładane na 3 miesiące i na 6 miesięcy – wiele osób obawia się, że pieniądze na lokacie zostają zamrożone na ten czas. Nie jest to łatwe, ale można znaleźć oferty pozwalające na rezygnację przed końcem bez poniesienia konsekwencji w postaci utraty odsetek.

Niestety jednak w styczniu 2013 część banków zdecydowała się na obniżenie oprocentowania, kwestią czasu jest wprowadzenie takich zmian przez pozostałe banki.

Z całą pewnością umieszczenie pieniędzy na lokacie jest dobrym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki w dziedzinie inwestowania pieniędzy.

Zobacz także: Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Fundusze pieniężne

Do niedawna pod kątem bezpieczeństwa inwestycji fundusze można było porównać do lokat. Niestety w 2013 roku trzeba się liczyć ze zwiększonym ryzykiem w tym przypadku – zasadniczy wpływ na to miała niestabilność finansowa firm budowlanych, a w skrajnych przypadkach ogłaszanie przez nich upadłości. Różnica jest taka, że w przypadku funduszu kapitał można wycofać w każdej chwili, jednak nie podlega on gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Żeby wypracować zysk z tej formy inwestycji trzeba wykazać się orientacją na rynku.

Złoto

W 2013 roku złoto nadal jest surowcem, w który warto inwestować, choć będzie to raczej inwestycja na przyszłość. Obecne niskie ceny złota pozwalają prognozować ich wzrost na przestrzeni kilku lat.

Ponadczasowe inwestycje

W niepewnych czasach, pod znakiem ogólnego kryzysu, 2013 rok powinien obfitować w ponadczasowe inwestycje – w wino, w sztukę, w nieruchomości i w grunty. Kupienie nieruchomości może być inwestycją zabezpieczającą przyszłość naszych dzieci lub może być formą stałych dochodów z wynajmu (możemy połączyć te formy wynajmując nieruchomość w oczekiwaniu na dorosłość dziecka).

Osoby bardziej zdeterminowane mogą kupować grunty rolne nieopodal dużych miast. Kolejnym krokiem jest odrolnienie działki, co pociąga za sobą konieczność załatwienia wielu formalności. Dodatkowo inwestycje w nieruchomości wymagają dużych nakładów finansowych, ale zawsze jest to dobre zabezpieczenie przyszłości.

Najbezpieczniej i z największym zyskiem w 2013 roku warto pokusić się o inwestycję w kilku sektorach. Natomiast osoby początkujące powinny zacząć od założenia lokaty.

Zobacz także: Projekt ustawy o zaokrągleniu płatności

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK