| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Budżet domowy > Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Kalendarz domowych wydatków – jak go stworzyć?

Kalendarz domowych wydatków pozwala nam kontrolować codzienne koszty utrzymania. Dzięki kalendarzowi domowych wydatków zawsze wiemy, ile możemy wydać, a co za tym idzie możemy świadomie dysponować pieniędzmi i część z nich odkładać na nieprzewidziane sytuacje. Dodatkowo stworzenie takiego kalendarza nie jest trudne.

Jak wynika z raportu „Polacy a domowe finanse” aż 79%* dorosłych Polaków deklaruje, że nie oszczędza z myślą o emeryturze” – mówi dr Krzysztof Matela, Prezes EGB Investments S.A. „Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet niewielkie miesięczne kwoty już po kilku latach mogą utworzyć na lokacie znaczny kapitał pieniężny. Po 25 latach oszczędzania zgromadzona suma będzie stanowić spory dodatek np. do emerytur” – dodaje.

Dobrym pomysłem jest także założenie np. w chwili narodzin dziecka rachunku oszczędnościowego w banku i wpłacanie co miesiąc ustalonej kwoty pieniędzy (np. rozpoczynając od 50 zł miesięcznie, w następnym roku można zwiększyć odkładaną kwotę np. o 10 zł, w kolejnym – ponownie o 10 zł, itd.). W chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności zgromadzone środki, biorąc pod uwagę oprocentowanie, mogą stanowić znaczną kwotę, ułatwiającą mu start w pełnoletność. Niestety, zarządzanie budżetem domowym nie jest prostym zadaniem i zdarza się, że mimo najlepszych chęci popadamy w długi. Wówczas dobrym rozwiązaniem staje się nawiązanie kontaktu z firmą windykacyjną – to szansa dla dłużnika na wypracowanie ugody.

Zobacz także: Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Kalendarz wydatków

Przystępując do planowania domowych finansów na dowolny okres (np. na rok), warto najpierw przemyśleć wszystkie rodzaje wydatków, jakie będziemy musieli w tym czasie ponieść i spisać ja na kartce. Następnie dzielimy je na grupy, związane na przykład z tym, jak często taki rodzaj kosztu pojawia się w naszym budżecie. Przyporządkowujemy każdemu z nich jeden kolor (podział na wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem gospodarstwa domowego, wydatki cykliczne, wydatki okazjonalne, wydatki nagłe).

Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?

Na stworzonej liście warto wpisać dokładne kwoty (np. czynsz: 400 zł, rata za pralkę: 80 zł, itd.). Następnie w kalendarzu trzeba zaznaczyć w odpowiednim miejscu po kolei wszystkie wydatki razem z ich wysokością. Ostatnim krokiem jest podsumowanie oddzielnie każdego miesiąca – w ten sposób można łatwo sprawdzić, ile pieniędzy łącznie w danym miesiącu potrzebujemy, by sfinansować wszystkie zaplanowane wydatki.

Przykładowy kalendarz wydatków zaproponowany przez EGB Investments S.A.

_________________________________________________________________________________

*Badanie „Polacy a domowe finanse” zostało przeprowadzone na zlecenie EGB Investments S.A. przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych Gemius S.A. w okresie 23.05 - 24.05.2012 r. metodą CAWI Real Time Sampling na próbie 800 osób w wieku 15-50 lat.

Sondaż był częścią warsztatów prasowych z efektywnego zarządzania własnymi wydatkami „Jak oswoić swój budżet domowy” zorganizowanych 05.06.2012 przez EGB Investments S.A. pod honorowym patronatem Polskiego Związku Windykacji.

Zobacz także: Kantory internetowe zyskują na popularności

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK