| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Tłumiki hałasu – budowa i zasada działania

Tłumiki są przestrzeniami o większej kubaturze niż kanał. Posiadają wewnątrz specjalne przegrody, na których strumień powietrza załamuje się i wygłusza. Jednocześnie przestrzeń pomiędzy przegrodami jest na tyle duża aby strumień mógł przepłynąć bez znaczących strat. Tłumiki są najczęściej wyłożone od wewnątrz materiałem tłumiącym o odpowiedniej grubości. Z reguły jest to wełna mineralna. Wyróżnia się tłumiki okrągłe oraz prostokątne w zależności od charakteru instalacji, na których chcemy zastosować tłumienie. Tłumiki specjalnie dobierane posiadają konkretne długości, które decydują o poziomie tłumienia hałasu. Pamiętajmy, że im dłuższy tłumik zastosujemy tym większy spadek ciśnienia na instalacji będzie miał miejsce. Większe straty są równoważne z większym i droższym wentylatorem. Ważne zatem aby ekonomicznie podejść do sprawy i wytłumić instalację na tyle, na ile jest to wymagane. Przykładowo dla pomieszczeń biurowych i mieszkalnych hałas z instalacji nie powinien przekraczać 35 dBa. W takich instalacjach, gdzie sieć jest mała, stosuje się przeważnie tłumiki o długości 0,5 m.

Zobacz także: Jak ograniczyć hałas w domu?

Gdzie stosować tłumiki hałasu?

Jak dobrze wiemy głównym źródłem hałasu w instalacjach wentylacji mechanicznej są wentylatory oraz centrale wentylacyjne. Tłumiki stosujemy w dwóch zapalnych punktach instalacji: na wyrzucie powietrza z centrali oraz nawiewie na instalację. W pierwszym przypadku jest to spowodowane nakazem nie wpuszczania hałasu do otoczenia o natężeniu wyższym niż 45 dB. W kolejnym przypadku jest to uwarunkowane wstępnym wytłumieniem wentylatora, aby reszta hałasu została wytłumiona przez instalację oraz pomieszczenie. Każda instalacja oraz pomieszczenie mają tzw. tłumienie własne, które przy dużych kubaturach osiągają całkiem spore wartości.

Zobacz także: Czym są rekuperatory?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do jej wygłuszania.
Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do jej wygłuszania.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK