| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Hałas z głośnej instalacji wentylacyjnej jest uciążliwy dla osób przebywających w pomieszczeniu z taką wentylacją, powoduje złe samopoczucie, dyskomfort, a nawet obniżenie wydajności pracy. Radzimy jak poradzić sobie z głośną instalacją wentylacyjną.

Hałas wentylatorów

Skąd hałas w instalacji wentylacyjnej? Źródła hałasu mogą być trzy. Pierwszym najważniejszym jest hałas emitowany przez urządzenia do napędzania przepływu powietrza takie jak: wentylatory, centrale, rekuperatory. Hałas jest efektem ubocznym pracy tych urządzeń, wynikiem drgań mechanicznych przekazywanych na sieć kanałów wentylacyjnych. Drugim podstawowym źródłem szumów w instalacji wentylacyjnej może być nadmierna prędkość powietrza w kanałach. Powoduje to drgania blachy i wchodzenie blachy w rezonans. Ostatnim możliwym źródłem hałasu są same nawiewniki i wywiewniki, które posiadają zbyt małą powierzchnię wypływu. Powoduje to lokalny wzrost prędkości powietrza i generuje hałas. Jak więc rozwiązać problem szumu?

Podkładki amortyzujące – niwelacja drgań

W celu niwelacji drgań urządzeń wentylacyjnych należy zastosować podkładki amortyzujące. Dodatkowo na wyjściach wentylatora czy centrali warto zastosować króćce elastyczne i połączyć je z instalacją. Dzięki nim drgania urządzeń nie będą przenoszone na blachę kanałów wentylacyjnych.

Zobacz także: Jak dobrać wentylator dla instalacji wentylacji?

Tłumiki hałasu

Niwelację hałasu generowanego przez samą pracę urządzeń można osiągnąć poprzez zastosowanie tłumików hałasu na instalacji. Tłumiki takie powinny być dobrane na konkretną wartość hałasu. Posiadają one większą średnicę niż kanał wentylacyjny i są dość długie, od pół metra aż do 2 m.

Zobacz także: Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?

Wełna mineralna

Szum powstający w wyniku nadmiernej prędkości w kanałach istniejących wentylacyjnych najtrudniej jest wyeliminować. Najprostszą metodą jest powiększenie średnicy kanałów na całej długości, lecz takie rozwiązanie wiąże się z solidnymi kosztami. Prostszym, aczkolwiek uciążliwym sposobem jest izolacja kanałów wełną mineralną, o grubości koło 35–50 mm. Spowoduje to częściowe wytłumienie szumu przepływającego powietrza.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK