| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Wśród armatury kanałów wentylacyjnych wyróżnia się dwa podstawowe typy: kanały okrągłe (potocznie określane Spiro) oraz prostokątne. W zależności od materiału z jakiego są zrobione, mogą być to kanały blaszane, z włókna szklanego (nowoczesna technologia) oraz giętkie z tworzywa sztucznego zwane Flexami. Kanały blaszane są najtańszą metodą rozprowadzenia powietrza. Najczęściej stosowane są kanały o przekroju okrągłym ze względu na dużą dostępność i łatwość montażu. Kanały elastyczne stosowane są jako podłączenia anemostatów ze względu na możliwość wygięcia pod odpowiednim kątem. Kanały blaszane prostokątne choć rzadziej stosowane, są niezastąpione w pomieszczeniach gdzie chcemy uzyskać możliwie jak największą strefę pozbawioną instalacji (projektuje się płaskie kanały).

Zobacz także: Kiedy izolować kanały wentylacji?

Kształtki wentylacyjne

Ponieważ instalacja rzadko kiedy jest odcinkiem prostym, raczej krzywą, która zmienia kierunek wielokrotnie, stosowane są kształtki wentylacyjne. Pozwalają one na zmianę kierunku przepływu powietrza (kolana, odsadzki), rozdzielenie przepływu (wpały, nasadki siodłowe, trójniki) oraz zmianę przekroju kanału (konfuzory, dyfuzory, redukcje i przejścia na inny typ kanału).

Zobacz także: Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Spadki ciśnienia na kanałach i kształtkach

Ze względu na pewną chropowatość powierzchni kanałów wentylacyjnych, w kanałach wentylacyjnych następuje zjawisko spadku ciśnienia powietrza (a co za tym idzie prędkości powietrza,  czyli ilości powietrza). Są to spadki ciśnienia liniowe. Kształtki wentylacyjne poza stratami liniowymi posiadają również spadek ciśnienia miejscowy wynikający z zaburzenia przepływu powietrza. Suma spadków liniowych oraz miejscowych na najbardziej niekorzystnej ścieżce wentylator – ostatni nawiewnik, jest spadkiem ciśnienia na instalacji. Spadek ten oznacza całkowite opory przepływu powietrza w instalacji, które musi pokonać powietrze przepływając od wentylatora aż po ostatni element wentylacyjny. Na ten właśnie spadek ciśnienia dobierany jest wentylator.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK