| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Chłodzenie wodą lodową – kiedy się opłaca?

Instalacja wody lodowej nie zawsze jest opłacalna inwestycyjnie względem rozwiązań freonowych. Dlaczego? Koszt agregatu wody lodowej jest porównywalny do kosztów agregatów skraplających o podobnej mocy chłodniczej. Koszt jednostek wewnętrznych na wodę lodową jest większy ze względu na to, że są one mniej wydajne energetycznie, i należy więcej powietrza podać na wymiennik wewnątrz aby uzyskać ten sam efekt. Dodatkowo na instalacjach z wodą lodową należy zainstalować dużą ilość armatury pomocniczej, wcale nie taniej. Instalacja freonowa nie potrzebuje tego typu dodatków.

Zobacz także: Co to jest instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?

Klimatyzacja freonowa a woda lodowa

Czemu więc woda lodowa jest nadal atrakcyjna? Ze względów prostoty modyfikacji oraz niskich kosztów utrzymania. Instalacja taka sprawdza się w dużych budynkach gdzie zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest znaczne. Koszty zakupu armatury oraz sterowania są wtedy procentowo mniejsze, a koszty utrzymania nawet dwukrotnie mniejsze. Dodatkowym atutem takich instalacji jest możliwość dość prostej ingerencji w nią i dołączenia kolejnych odbiorników.

Zobacz także: Jaki system klimatyzacji wybrać?

Woda lodowa – problemy

Dlaczego systemy freonowe wygrywają z wodą lodową? Między innymi ze względu na prostotę ich projektowania i wykonania. Aby instalacja chłodzenia wodą lodową sprawnie spełniała swoje zadanie musi być poprawnie zaprojektowana. Właściwy projekt zapewni właściwe ilości wody w określonych miejscach instalacji tak aby warunki wewnątrz pomieszczenia zostały spełnione. Łączy się to z doborem właściwych nastaw zaworów mieszających i równoważących ciśnienie. Dodatkowo stosowana armatura ochronna, taka jak zawory bezpieczeństwa, zbiorniki buforowe i stabilizujące ciśnienie, powodują obszerność prac projektowych i ich wysoką złożoność. W przypadku instalacji freonowych wystarczy dobrać urządzenie na „moc chłodniczą” i nie przekroczyć pewnych ograniczeń wynikających z konstrukcji urządzenia, np. długości instalacji.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.
Chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK