| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

Ogrzewanie powietrza

Proces ten odbywa się w sekcji nagrzewnic powietrza oraz na rekuperatorach. Jego celem jest podniesienie energii wewnętrznej cząstek powietrza, a zatem i jego temperatury. Zimą powietrze podgrzewa się nawet od -240C do 200C. Przy dużych centralach, gdzie strumień powietrza jest duży, ilości energii przekazywanej przez nagrzewnicę jest ogromna a zatem i koszty są wysokie. Najczęściej stosowane są nagrzewnice wodne. To wymienniki ciepła w postaci wężownic, w których płynie gorąca woda o parametrach 70/550C (temperatura zasilania/temperatura powrotu) lub innych zbliżonych. Energia zakumulowana w wodzie jest przekazywana do powietrza, a ochłodzona woda powraca do kotła, który ją ogrzewa. Ten typ ogrzewania jest jedną z najtańszych metod. Wyróżnia się również inne, droższe w eksploatacji typy nagrzewnic: freonową – gdzie czynnikiem grzewczym jest freon (a właściwie jego pary) lub elektryczną (tu rolę grzejną mają przewody pod wysokim napięciem – tzw. kable oporowe).

Zobacz także: Co to jest klimatyzacja?

Chłodzenie powietrza

Proces chłodzenia jest procesem odwrotnym do procesu grzania, lecz sama zasada jest identyczna. Jedyną różnicą jest to, że w wymienniku ciepła płynie tzw. woda lodowa o niskich parametrach np. 7/120C. Powietrze przepływając i omywając wymiennik ciepła, ochładza się. Jako że temperatura wymiennika z reguły jest niższa od temperatury punktu rosy, następuje często wykroplenie wilgoci i osuszenie powietrza. Nie zawsze jest to proces pożądany. Podobnie jak przy nagrzewnicach, wymienniki chłodnic mogą być zasilane freonem o niskich temperaturach parowania, co powoduje odparowanie freonu w wężownicy i odebranie ciepła parowania od przepływającego powietrza.

Zobacz także: Na jakiej zasadzie klimatyzatory chłodzą?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK