| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Wykres Moliera – co przedstawia?

Wykres Moliera prezentuje zależności pomiędzy podstawowymi parametrami powietrza takimi jak: temperatura, wilgotność względna, zawartość wilgoci, entalpia powietrza i gęstość właściwa. Parametry te są podstawą obliczeń wszelkich przemian powietrza oraz procesów z tym związanych. Staje się podstawą doboru urządzeń w centralach wentylacyjnych oraz określeniu co się z powietrzem dzieje.

Wykres i-x – jakie parametry można z niego odczytać?

Posiadając dwa z dowolnych wymienionych powyżej parametrów można z łatwością odczytać pozostałe właściwości powietrza. Najłatwiej zmierzyć temperaturę oraz wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić zawartość wilgoci w powietrzu, entalpię (ilość energii) i gęstość właściwą.

Zobacz także: Czy wilgoć w domu to duży problem?

Przykład parametrów odczytanych z wykresu Moliera

Dla przeciętnych parametrów powietrza wewnętrznego o temperaturze 200C i wilgotności względnej 50% możemy z wykresu odczytać pozostałe wartości: entalpia 38,8kJ/kg , zawartość wilgoci 7,4gh2o/kgpowietrza, gęstość właściwą 0,83m3/kg i np. temperaturę punktu rosy (wykroplenia) 9,30C.

Zobacz także: Czym jest komfort cieplny?

Procesy powietrza umieszczone na wykresie i-x

Dzięki możliwości bardzo precyzyjnego określenia właściwości i parametrów powietrza możliwe jest przeprowadzanie przemiany/procesu powietrza jako linii prostej łączącej punkt początkowy z końcowym. Na podstawie różnicy entalpii punktów jesteśmy w stanie określić zmianę energii w trakcie procesu (czyli energii dostarczonej lub odebranej – energii grzania lub chłodzenia). Na podstawie różnicy zawartości wilgoci – strumień odebranej lub dostarczonej wilgoci (proces osuszania i nawilżania).

Proces ogrzewania na wykresie Moliera charakteryzuje linia pionowa, od temperatury t1 do t2, po stałej zawartości wilgoci (przy podgrzewaniu zmienia się jedynie wilgotność względna powietrza, czyli stopień nasycenia powietrza wilgocią. Zawartość fizyczna wilgoci jest taka sama.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wykres Moliera - najbardziej uniwersalny i ważny wykres stosowany w technice wentylacji i klimatyzacji.
Wykres Moliera - najbardziej uniwersalny i ważny wykres stosowany w technice wentylacji i klimatyzacji.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK